Licensed to DSU Aquatics Club     HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 12/14/2013 08:48 PM
         Delta State Christmas Invite 2013 - 12/14/2013 to 12/17/2013          
                                    Results                                    
 
Event 3  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 NCAA D2 Rec: % 1:32.00   3/12/2009 Drury University, Drury University         
                         E. Garro, J. Hua, K. Ward, Y. Qing Li             
DSU Pool Rec: # 1:34.58    2/1/2011 Henderson State, HSU                       
                         Grieger, Gallant, Williams, Horn                  
                1:32.43  A-D2 NCAA  Automatic Cut
                1:37.05  B-D2 NCAA Consideration
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University of West Florida-SE  'A'                1:38.20    1:34.85 B-D2   
                  24.44       47.59 (23.15)     1:11.25 (23.66)     1:34.85 (23.60)
  2 Delta State University-MS  'A'                    1:38.85    1:35.67 B-D2   
                  24.41       48.15 (23.74)     1:11.96 (23.81)     1:35.67 (23.71)
  3 Lindenwood University-OZ  'A'                     1:39.50    1:35.75 B-D2   
                  24.25       48.00 (23.75)     1:11.67 (23.67)     1:35.75 (24.08)
  4 Limestone College  'A'                            1:39.31    1:37.74        
                  24.12       48.81 (24.69)     1:13.60 (24.79)     1:37.74 (24.14)
  5 Birmingham-Southern College-SE  'A'               1:43.18   J1:39.70        
                  24.94       49.46 (24.52)     1:14.89 (25.43)     1:39.70 (24.81)
  6 Rhodes College  'A'                               1:42.99   J1:40.24        
                  26.02       50.67 (24.65)     1:15.33 (24.66)     1:40.24 (24.91)
  7 Emmanuel College  'A'                             2:07.25   J1:49.27        
                  26.55       54.13 (27.58)     1:21.53 (27.40)     1:49.27 (27.74)
  9 Lindenwood University-OZ  'B'                     1:43.24   J1:38.34        
                  24.89       49.36 (24.47)     1:13.33 (23.97)     1:38.34 (25.01)
 10 Delta State University-MS  'B'                    1:44.01   J1:38.64        
                  25.01       49.36 (24.35)     1:14.42 (25.06)     1:38.64 (24.22)
 11 Limestone College  'B'                            1:41.93   J1:40.14        
                  24.68       50.07 (25.39)     1:15.32 (25.25)     1:40.14 (24.82)
 12 University of West Florida-SE  'B'                1:42.45   J1:40.39        
                  24.83       50.00 (25.17)     1:15.70 (25.70)     1:40.39 (24.69)
 13 Rhodes College  'B'                               1:45.00   J1:42.22        
                  25.67       51.10 (25.43)     1:17.04 (25.94)     1:42.22 (25.18)
 14 Birmingham-Southern College-SE  'B'               1:50.51   J1:45.73        
                  26.67       52.48 (25.81)     1:20.12 (27.64)     1:45.73 (25.61)
 15 Emmanuel College  'B'                                  NT   J2:09.11        
                  29.41     1:00.82 (31.41)     1:31.53 (30.71)     2:09.11 (37.58)
 17 University of West Florida-SE  'C'                1:45.00   J1:42.37        
                  26.32       51.27 (24.95)     1:16.86 (25.59)     1:42.37 (25.51)
 18 Rhodes College  'C'                               1:46.54   J1:46.03        
                  26.47       53.13 (26.66)     1:19.99 (26.86)     1:46.03 (26.04)
 19 Rhodes College  'D'                               1:48.32   J1:48.73        
                  28.17       54.41 (26.24)     1:22.06 (27.65)     1:48.73 (26.67)
 
Event 4  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 NCAA D2 Rec: % 1:19.20    3/7/2013 Drury University, Drury University         
                         N McCarthy, S Olson, O Padalkin, V Sidorkin       
DSU Pool Rec: # 1:20.31  12/14/2012 Missouri Univ of Science and T, Missouri S 
                         J Dole, A Kerc, K Sponsler, D Mykhailov           
                1:19.91  A-D2 NCAA  Automatic Cut
                1:23.91  B-D2 NCAA Consideration
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Limestone College  'A'                            1:25.03    1:22.04 B-D2   
                  20.36       41.34 (20.98)     1:01.57 (20.23)     1:22.04 (20.47)
  2 Delta State University-MS  'A'                    1:25.25    1:22.20 B-D2   
                  21.17       41.57 (20.40)     1:01.74 (20.17)     1:22.20 (20.46)
  3 Lindenwood University-OZ  'A'                     1:25.33    1:22.65 B-D2   
                  20.61       41.63 (21.02)     1:02.07 (20.44)     1:22.65 (20.58)
  4 Missouri Univ of Science and T-MV  'A'            1:25.40    1:23.43 B-D2   
                  21.84       42.42 (20.58)     1:02.96 (20.54)     1:23.43 (20.47)
  5 Birmingham-Southern College-SE  'A'               1:29.61    1:26.09        
                  21.11       43.09 (21.98)     1:04.53 (21.44)     1:26.09 (21.56)
  6 Emmanuel College  'A'                             1:31.17   J1:29.78        
                  22.99       45.46 (22.47)     1:06.89 (21.43)     1:29.78 (22.89)
  7 Rhodes College  'A'                               1:35.20   J1:31.74        
                  22.88       45.93 (23.05)     1:09.47 (23.54)     1:31.74 (22.27)
  9 Lindenwood University-OZ  'B'                     1:27.63   J1:26.30        
                  22.04       43.43 (21.39)     1:04.63 (21.20)     1:26.30 (21.67)
 10 Missouri Univ of Science and T-MV  'B'                 NT   J1:26.51        
                  22.52       43.67 (21.15)     1:05.32 (21.65)     1:26.51 (21.19)
 11 Limestone College  'B'                            1:29.73   J1:26.84        
                  21.69       44.37 (22.68)     1:06.04 (21.67)     1:26.84 (20.80)
 12 Delta State University-MS  'B'                    1:30.01   J1:28.50        
                  22.12       44.06 (21.94)     1:06.89 (22.83)     1:28.50 (21.61)
 13 Birmingham-Southern College-SE  'B'               1:35.38   J1:30.40        
                  23.15       45.57 (22.42)     1:07.25 (21.68)     1:30.40 (23.15)
 14 Emmanuel College  'B'                                  NT    1:35.71        
                  23.71       48.67 (24.96)     1:12.29 (23.62)     1:35.71 (23.42)
 15 Rhodes College  'B'                               1:37.54    1:38.97        
                  24.63       48.36 (23.73)     1:12.18 (23.82)     1:38.97 (26.79)
 17 Lindenwood University-OZ  'C'                     1:29.43   J1:27.30        
                  22.17       43.94 (21.77)     1:05.29 (21.35)     1:27.30 (22.01)
 18 Emmanuel College  'C'                                  NT   J1:54.63        
                  27.30       58.07 (30.77)     1:29.17 (31.10)     1:54.63 (25.46)
 
Event 5  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 NCAA D2 Rec: % 4:45.29   3/14/2008 Kristen Frost, SouthernCT State            
DSU Pool Rec: # 4:56.40  12/18/2011 Michelle Tipton, UE                        
                4:51.99  WINT US Winter Nationals
                4:53.05  A-D2 NCAA  Automatic Cut
                5:07.71  B-D2 NCAA Consideration
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Melanie Tombers           FR DELTA-MS             4:59.29    4:52.06#A-D2   
                  26.68       55.46 (28.78)     1:24.85 (29.39)     1:54.29 (29.44)
        2:24.09 (29.80)     2:53.72 (29.63)     3:23.50 (29.78)     3:53.46 (29.96)
        4:23.44 (29.98)     4:52.06 (28.62)                                        
  2 Alecia McGillivray        FR Lindenwood-OZ        4:56.34    4:57.34 B-D2   
                  26.83       56.05 (29.22)     1:25.68 (29.63)     1:55.73 (30.05)
        2:25.92 (30.19)     2:56.20 (30.28)     3:26.59 (30.39)     3:56.97 (30.38)
        4:27.44 (30.47)     4:57.34 (29.90)                                        
  3 Kyleigh Troxel            FR Lindenwood-OZ        5:01.39    5:00.07 B-D2   
                  27.55       57.32 (29.77)     1:27.68 (30.36)     1:58.05 (30.37)
        2:28.80 (30.75)     2:59.17 (30.37)     3:29.25 (30.08)     3:59.82 (30.57)
        4:30.36 (30.54)     5:00.07 (29.71)                                        
  4 Kim Barna                 FR DELTA-MS             5:05.47    5:01.78 B-D2   
                  27.16       56.88 (29.72)     1:27.36 (30.48)     1:57.88 (30.52)
        2:28.38 (30.50)     2:59.25 (30.87)     3:29.94 (30.69)     4:00.90 (30.96)
        4:31.78 (30.88)     5:01.78 (30.00)                                        
  5 Lena Kirchner             FR Lindenwood-OZ        4:59.46    5:02.30 B-D2   
                  27.52       56.95 (29.43)     1:27.12 (30.17)     1:57.50 (30.38)
        2:28.23 (30.73)     2:58.99 (30.76)     3:29.56 (30.57)     4:00.78 (31.22)
        4:31.97 (31.19)     5:02.30 (30.33)                                        
  6 Rachel Hickey             SO LIME                 5:05.26    5:03.43 B-D2   
                  27.02       56.39 (29.37)     1:26.37 (29.98)     1:56.64 (30.27)
        2:27.15 (30.51)     2:57.59 (30.44)     3:28.31 (30.72)     3:59.91 (31.60)
        4:32.24 (32.33)     5:03.43 (31.19)                                        
  7 Paty Santa Fe             SO LIME                 5:08.80    5:07.56 B-D2   
                  27.83       57.73 (29.90)     1:28.21 (30.48)     1:59.15 (30.94)
        2:30.18 (31.03)     3:01.67 (31.49)     3:33.58 (31.91)     4:05.46 (31.88)
        4:37.56 (32.10)     5:07.56 (30.00)                                        
  8 Bethany Steffes           FR Lindenwood-OZ        5:05.05    5:07.86        
                  27.65       58.05 (30.40)     1:29.30 (31.25)     2:00.52 (31.22)
        2:31.56 (31.04)     3:02.53 (30.97)     3:33.64 (31.11)     4:05.07 (31.43)
        4:37.06 (31.99)     5:07.86 (30.80)                                        
B - Final
  9 Dani Meerholz             JR DELTA-MS             5:10.62    4:55.49#B-D2   
                  27.67       57.49 (29.82)     1:27.62 (30.13)     1:57.84 (30.22)
        2:28.01 (30.17)     2:58.09 (30.08)     3:27.90 (29.81)     3:57.42 (29.52)
        4:26.68 (29.26)     4:55.49 (28.81)                                        
 10 Maria Torres              SR DELTA-MS             5:11.17    5:04.97 B-D2   
                  28.55       58.66 (30.11)     1:29.18 (30.52)     1:59.59 (30.41)
        2:30.26 (30.67)     3:00.90 (30.64)     3:31.74 (30.84)     4:02.85 (31.11)
        4:34.05 (31.20)     5:04.97 (30.92)                                        
 11 Sophie Bosserhoff         FR LIME                 5:11.97    5:08.79        
                  27.00       57.14 (30.14)     1:28.18 (31.04)     1:59.40 (31.22)
        2:30.77 (31.37)     3:02.60 (31.83)     3:34.31 (31.71)     4:06.23 (31.92)
        4:37.85 (31.62)     5:08.79 (30.94)                                        
 12 Natalie Rembisz           SO Lindenwood-OZ        5:09.31    5:09.92        
                  28.95       59.79 (30.84)     1:31.34 (31.55)     2:02.84 (31.50)
        2:34.51 (31.67)     3:06.03 (31.52)     3:37.61 (31.58)     4:09.10 (31.49)
        4:40.31 (31.21)     5:09.92 (29.61)                                        
 13 Elizabeth Frye            SR DELTA-MS             5:13.56    5:10.86        
                  29.10     1:00.36 (31.26)     1:32.06 (31.70)     2:03.51 (31.45)
        2:34.75 (31.24)     3:06.34 (31.59)     3:37.78 (31.44)     4:09.16 (31.38)
        4:40.66 (31.50)     5:10.86 (30.20)                                        
 14 Savannah Antonetz         FR West Florida-SE      5:15.41    5:11.85        
                  28.93     1:00.57 (31.64)     1:32.40 (31.83)     2:04.55 (32.15)
        2:36.23 (31.68)     3:07.94 (31.71)     3:39.45 (31.51)     4:10.73 (31.28)
        4:41.72 (30.99)     5:11.85 (30.13)                                        
 15 Karisa Kostecki           FR West Florida-SE      5:13.97    5:11.94        
                  29.15     1:00.11 (30.96)     1:31.70 (31.59)     2:03.30 (31.60)
        2:34.95 (31.65)     3:06.48 (31.53)     3:38.25 (31.77)     4:10.04 (31.79)
        4:41.79 (31.75)     5:11.94 (30.15)                                        
 16 Morgan Connors            FR Lindenwood-OZ        5:15.13    5:18.06        
                  28.33       59.23 (30.90)     1:31.13 (31.90)     2:03.36 (32.23)
        2:35.62 (32.26)     3:07.94 (32.32)     3:40.28 (32.34)     4:13.08 (32.80)
        4:46.03 (32.95)     5:18.06 (32.03)                                        
C - Final
 17 Emily Reh                 JR LIME                 5:15.47    5:10.38        
                  28.45       59.63 (31.18)     1:30.85 (31.22)     2:02.24 (31.39)
        2:33.91 (31.67)     3:05.23 (31.32)     3:36.94 (31.71)     4:08.70 (31.76)
        4:40.18 (31.48)     5:10.38 (30.20)                                        
 18 Phoebe Briant             FR West Florida-SE      5:16.01    5:14.41        
                  28.42       59.35 (30.93)     1:30.68 (31.33)     2:02.57 (31.89)
        2:34.51 (31.94)     3:06.47 (31.96)     3:38.75 (32.28)     4:11.16 (32.41)
        4:43.54 (32.38)     5:14.41 (30.87)                                        
 19 Kelsey Hutton             SR Lindenwood-OZ        5:17.81    5:14.52        
                  29.18     1:00.66 (31.48)     1:32.28 (31.62)     2:04.23 (31.95)
        2:36.27 (32.04)     3:08.21 (31.94)     3:40.32 (32.11)     4:12.38 (32.06)
        4:44.05 (31.67)     5:14.52 (30.47)                                        
 20 Kelcie Winterrowd         SR DELTA-MS             5:16.99    5:16.16        
                  29.06     1:00.79 (31.73)     1:32.98 (32.19)     2:05.02 (32.04)
        2:36.97 (31.95)     3:08.91 (31.94)     3:40.87 (31.96)     4:12.80 (31.93)
        4:44.89 (32.09)     5:16.16 (31.27)                                        
 21 Paige Edens               FR West Florida-SE      5:21.92    5:19.74        
                  29.18     1:01.59 (32.41)     1:34.40 (32.81)     2:06.51 (32.11)
        2:38.96 (32.45)     3:11.13 (32.17)     3:43.18 (32.05)     4:15.47 (32.29)
        4:47.78 (32.31)     5:19.74 (31.96)                                        
 22 Nicole Harder             FR West Florida-SE      5:20.04    5:22.44        
                  29.16     1:00.39 (31.23)     1:32.19 (31.80)     2:04.57 (32.38)
        2:37.16 (32.59)     3:10.04 (32.88)     3:43.03 (32.99)     4:16.31 (33.28)
        4:49.47 (33.16)     5:22.44 (32.97)                                        
 23 Kelsey Wilson             SR Rhodes               5:18.80    5:24.42        
                  29.13     1:01.31 (32.18)     1:34.12 (32.81)     2:07.11 (32.99)
        2:40.10 (32.99)     3:13.29 (33.19)     3:46.63 (33.34)     4:19.62 (32.99)
        4:52.39 (32.77)     5:24.42 (32.03)                                        
 -- Trisha Ishikawa           SO Lindenwood-OZ        5:21.92   X5:20.25        
                  28.89     1:00.46 (31.57)     1:32.67 (32.21)     2:05.29 (32.62)
        2:37.93 (32.64)     3:10.56 (32.63)     3:43.69 (33.13)     4:16.38 (32.69)
        4:48.66 (32.28)     5:20.25 (31.59)                                        
 
Event 6  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 NCAA D2 Rec: % 4:20.26  11/22/2013 Victor Polyakov, West Chester              
DSU Pool Rec: # 4:25.17    1/1/2008 Chris Olinger, Tampa                       
                4:25.66  A-D2 NCAA  Automatic Cut
                4:28.89  WINT US Winter Nationals
                4:38.95  B-D2 NCAA Consideration
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sylwester Borowicz-Skone  FR Lindenwood-OZ        4:26.93    4:27.27 WINT   
                  24.63       51.35 (26.72)     1:18.34 (26.99)     1:45.45 (27.11)
        2:12.64 (27.19)     2:39.78 (27.14)     3:06.78 (27.00)     3:34.04 (27.26)
        4:01.25 (27.21)     4:27.27 (26.02)                                        
  2 Gustavo Silva Santa       FR Lindenwood-OZ        4:28.11    4:27.57 WINT   
                  24.65       51.21 (26.56)     1:18.34 (27.13)     1:45.61 (27.27)
        2:12.85 (27.24)     2:40.51 (27.66)     3:07.40 (26.89)     3:34.71 (27.31)
        4:02.17 (27.46)     4:27.57 (25.40)                                        
  3 Jonathan Glaser           FR Missouri S & T-MV    4:28.13    4:29.59 B-D2   
                  24.31       51.54 (27.23)     1:18.98 (27.44)     1:46.53 (27.55)
        2:14.24 (27.71)     2:41.73 (27.49)     3:09.42 (27.69)     3:37.07 (27.65)
        4:04.14 (27.07)     4:29.59 (25.45)                                        
  4 Cody Friedhoff            SR Lindenwood-OZ        4:36.92    4:33.89 B-D2   
                  25.11       52.31 (27.20)     1:19.88 (27.57)     1:47.67 (27.79)
        2:15.65 (27.98)     2:43.75 (28.10)     3:11.89 (28.14)     3:39.82 (27.93)
        4:07.35 (27.53)     4:33.89 (26.54)                                        
  5 Mateusz Pacholczyk        FR Lindenwood-OZ        4:37.71    4:33.90 B-D2   
                  25.01       52.28 (27.27)     1:19.79 (27.51)     1:47.64 (27.85)
        2:15.46 (27.82)     2:43.17 (27.71)     3:11.07 (27.90)     3:39.12 (28.05)
        4:07.00 (27.88)     4:33.90 (26.90)                                        
  6 Yvan Nys                  JR DELTA-MS             4:38.16    4:34.11 B-D2   
                  24.92       51.97 (27.05)     1:19.31 (27.34)     1:46.92 (27.61)
        2:14.84 (27.92)     2:43.01 (28.17)     3:11.31 (28.30)     3:39.76 (28.45)
        4:07.68 (27.92)     4:34.11 (26.43)                                        
  7 Douglas Trigo             FR LIME                 4:35.55    4:34.22 B-D2   
                  24.89       52.24 (27.35)     1:20.22 (27.98)     1:48.62 (28.40)
        2:16.92 (28.30)     2:45.07 (28.15)     3:12.97 (27.90)     3:40.78 (27.81)
        4:08.32 (27.54)     4:34.22 (25.90)                                        
  8 Ethan Goldfarb            JR Missouri S & T-MV    4:35.06    4:44.49        
                  25.17       53.02 (27.85)     1:21.41 (28.39)     1:50.13 (28.72)
        2:19.30 (29.17)     2:48.26 (28.96)     3:17.50 (29.24)     3:46.85 (29.35)
        4:16.20 (29.35)     4:44.49 (28.29)                                        
B - Final
  9 Igor Mijatovic            FR Lindenwood-OZ        4:43.13    4:31.64 B-D2   
                  24.82       52.21 (27.39)     1:19.68 (27.47)     1:47.00 (27.32)
        2:14.39 (27.39)     2:42.10 (27.71)     3:10.00 (27.90)     3:37.92 (27.92)
        4:05.47 (27.55)     4:31.64 (26.17)                                        
 10 Bryce Anderson            SO DELTA-MS             4:41.38    4:34.62 B-D2   
                  24.82       52.22 (27.40)     1:20.02 (27.80)     1:47.57 (27.55)
        2:15.20 (27.63)     2:43.12 (27.92)     3:10.99 (27.87)     3:39.02 (28.03)
        4:07.37 (28.35)     4:34.62 (27.25)                                        
 11 Alan Parsons              FR LIME                 4:43.20    4:36.03 B-D2   
                  25.35       53.04 (27.69)     1:21.19 (28.15)     1:49.63 (28.44)
        2:18.06 (28.43)     2:45.88 (27.82)     3:14.03 (28.15)     3:42.36 (28.33)
        4:09.70 (27.34)     4:36.03 (26.33)                                        
 12 Vinicius Sportello        SO LIME                 4:44.78    4:36.41 B-D2   
                  25.30       53.10 (27.80)     1:20.98 (27.88)     1:49.01 (28.03)
        2:16.98 (27.97)     2:44.75 (27.77)     3:12.59 (27.84)     3:40.80 (28.21)
        4:09.04 (28.24)     4:36.41 (27.37)                                        
 13 Christian Larsen          SO LIME                 4:38.22    4:37.30 B-D2   
                  25.19       52.37 (27.18)     1:20.17 (27.80)     1:48.34 (28.17)
        2:16.91 (28.57)     2:45.53 (28.62)     3:14.05 (28.52)     3:41.94 (27.89)
        4:09.82 (27.88)     4:37.30 (27.48)                                        
 14 Ilan Brunfman             FR Lindenwood-OZ        4:41.26    4:40.42        
                  25.29       53.15 (27.86)     1:21.38 (28.23)     1:50.04 (28.66)
        2:18.66 (28.62)     2:47.71 (29.05)     3:15.49 (27.78)     3:43.93 (28.44)
        4:12.78 (28.85)     4:40.42 (27.64)                                        
 15 Jared Meredith            JR DELTA-MS             4:45.40    4:44.42        
                  25.41       54.12 (28.71)     1:22.29 (28.17)     1:50.87 (28.58)
        2:19.61 (28.74)     2:48.93 (29.32)     3:17.17 (28.24)     3:46.21 (29.04)
        4:15.56 (29.35)     4:44.42 (28.86)                                        
 16 Sean Gunn                 FR LIME                 4:38.54    4:46.62        
                  25.26       52.91 (27.65)     1:21.42 (28.51)     1:49.97 (28.55)
        2:18.93 (28.96)     2:48.52 (29.59)     3:17.95 (29.43)     3:47.68 (29.73)
        4:17.58 (29.90)     4:46.62 (29.04)                                        
C - Final
 17 Drew Priede               SO BSC-SE               4:47.99    4:39.65        
                  25.36       53.28 (27.92)     1:21.95 (28.67)     1:50.77 (28.82)
        2:20.24 (29.47)     2:48.17 (27.93)     3:16.81 (28.64)     3:45.74 (28.93)
        4:12.81 (27.07)     4:39.65 (26.84)                                        
 18 Tyler Hutten              FR Lindenwood-OZ        4:46.68    4:41.75        
                  25.51       54.26 (28.75)     1:52.08 (57.82)     2:21.18 (29.10)
        2:49.75 (28.57)     3:18.02 (28.27)     3:46.07 (28.05)     4:14.14 (28.07)
        4:41.75 (27.61)                                                            
 19 Ben Vaughan               JR DELTA-MS             4:47.52    4:42.64        
                  25.01       52.98 (27.97)     1:21.29 (28.31)     1:49.96 (28.67)
        2:18.71 (28.75)     2:47.62 (28.91)     3:16.98 (29.36)     3:46.52 (29.54)
        4:15.58 (29.06)     4:42.64 (27.06)                                        
 20 Ryan Layne                JR Missouri S & T-MV    4:45.55    4:43.11        
                  25.57       54.37 (28.80)     1:23.42 (29.05)     1:52.33 (28.91)
        2:21.16 (28.83)     2:50.07 (28.91)     3:18.75 (28.68)     3:47.41 (28.66)
        4:16.01 (28.60)     4:43.11 (27.10)                                        
 21 Victor Munoz              SR Lindenwood-OZ        4:47.95    4:44.25        
                  25.99       54.75 (28.76)     1:23.52 (28.77)     1:52.79 (29.27)
        2:21.48 (28.69)     2:49.89 (28.41)     3:18.64 (28.75)     3:47.05 (28.41)
        4:15.90 (28.85)     4:44.25 (28.35)                                        
 22 Rhett Guinot              SO DELTA-MS             4:47.76    4:45.27        
                  25.67       54.15 (28.48)     1:22.83 (28.68)     1:51.70 (28.87)
        2:21.19 (29.49)     2:50.57 (29.38)     3:19.25 (28.68)     3:48.22 (28.97)
        4:17.15 (28.93)     4:45.27 (28.12)                                        
 23 Mike Nikolic              FR DELTA-MS             4:46.19    4:50.56        
                  25.63       54.52 (28.89)     1:23.64 (29.12)     1:53.04 (29.40)
        2:22.52 (29.48)     2:51.77 (29.25)     3:21.47 (29.70)     3:51.00 (29.53)
        4:21.28 (30.28)     4:50.56 (29.28)                                        
 -- Matt Wagner               FR Lindenwood-OZ        4:47.94   X4:46.01        
                  25.82       54.38 (28.56)     1:22.92 (28.54)     1:51.47 (28.55)
        2:20.23 (28.76)     2:49.62 (29.39)     3:18.86 (29.24)     3:48.12 (29.26)
        4:16.86 (28.74)     4:46.01 (29.15)                                        
 
Event 7  Women 200 Yard IM
===============================================================================
 NCAA D2 Rec: % 2:00.09   3/14/2012 Amanda Thomas, SouthernCT State            
DSU Pool Rec: # 2:03.75   2/11/2010 Ksenia Gromova, OBU                        
                2:02.50  A-D2 NCAA  Automatic Cut
                2:03.69  WINT US Winter Nationals
                2:08.62  B-D2 NCAA Consideration
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Melanie Tombers           FR DELTA-MS             2:07.34    2:04.06 B-D2   
                  27.55       58.92 (31.37)     1:35.51 (36.59)     2:04.06 (28.55)
  2 Anna Macht                JR West Florida-SE      2:06.71    2:04.41 B-D2   
                  27.26       58.90 (31.64)     1:35.00 (36.10)     2:04.41 (29.41)
  3 Kierstin Page             FR DELTA-MS             2:06.08    2:06.59 B-D2   
                  27.35       58.22 (30.87)     1:36.98 (38.76)     2:06.59 (29.61)
  4 Audra Thornton            SO Lindenwood-OZ        2:07.35    2:06.95 B-D2   
                  27.39     1:00.18 (32.79)     1:37.30 (37.12)     2:06.95 (29.65)
  5 Maike Tweesmann           SO Lindenwood-OZ        2:08.79    2:09.22        
                  26.75       59.77 (33.02)     1:38.98 (39.21)     2:09.22 (30.24)
  6 Jocelyn Woo               FR Lindenwood-OZ        2:07.88    2:09.85        
                  27.10       58.16 (31.06)     1:38.34 (40.18)     2:09.85 (31.51)
  7 Cheryl Corvo              SR West Florida-SE      2:08.86    2:10.21        
                  27.17       59.24 (32.07)     1:39.37 (40.13)     2:10.21 (30.84)
  8 Hannah Busk               SO BSC-SE               2:12.09    2:11.35        
                  27.64     1:00.07 (32.43)     1:39.08 (39.01)     2:11.35 (32.27)
B - Final
  9 Paty Santa Fe             SO LIME                 2:12.10    2:09.71        
                  28.05     1:00.91 (32.86)     1:39.70 (38.79)     2:09.71 (30.01)
 10 Casey Greener             SR LIME                 2:14.78    2:12.26        
                  29.15     1:04.33 (35.18)     1:40.92 (36.59)     2:12.26 (31.34)
 11 Storrie Cramer            SR Lindenwood-OZ        2:14.51    2:13.21        
                  27.98     1:02.94 (34.96)     1:40.76 (37.82)     2:13.21 (32.45)
 12 Jen Starck                FR West Florida-SE      2:14.86    2:13.34        
                  28.32     1:02.20 (33.88)     1:41.47 (39.27)     2:13.34 (31.87)
 13 Rejan Chin                SO LIME                 2:16.79    2:13.49        
                  29.50     1:04.71 (35.21)     1:42.47 (37.76)     2:13.49 (31.02)
 14 Kirsten Stroven           FR DELTA-MS             2:17.55    2:14.62        
                  28.86     1:05.32 (36.46)     1:41.90 (36.58)     2:14.62 (32.72)
 15 Sarah Young               SO Rhodes               2:16.28    2:15.28        
                  30.05     1:02.51 (32.46)     1:43.00 (40.49)     2:15.28 (32.28)
 16 Allison Lehr              FR West Florida-SE      2:15.81    2:15.92        
                  29.08     1:04.39 (35.31)     1:45.24 (40.85)     2:15.92 (30.68)
C - Final
 17 Kelsey Nettles            JR Lindenwood-OZ        2:19.00    2:15.60        
                  29.47     1:05.93 (36.46)     1:43.95 (38.02)     2:15.60 (31.65)
 18 Erica Dekle               FR BSC-SE               2:18.47    2:16.46        
                  28.79     1:02.30 (33.51)     1:44.26 (41.96)     2:16.46 (32.20)
 19 Ann Griffin               SO Rhodes               2:21.23    2:17.34        
                  29.24     1:05.01 (35.77)     1:45.02 (40.01)     2:17.34 (32.32)
 20 Marina Carbonari          FR LIME                 2:21.50    2:18.95        
                  29.83     1:04.00 (34.17)     1:45.62 (41.62)     2:18.95 (33.33)
 21 Peyton Langley            SO BSC-SE               2:21.67    2:19.87        
                  30.67     1:07.73 (37.06)     1:47.11 (39.38)     2:19.87 (32.76)
 22 Elizabeth Medved          SR Rhodes               2:19.30    2:23.06        
                  30.27     1:07.30 (37.03)     1:47.54 (40.24)     2:23.06 (35.52)
 23 Anne Medved               SR Rhodes               2:20.83    2:24.97        
                  30.45     1:07.55 (37.10)     1:50.49 (42.94)     2:24.97 (34.48)
 -- Sydney Bexley             FR West Florida-SE      2:19.05   X2:15.51        
                  29.61     1:05.06 (35.45)     1:43.36 (38.30)     2:15.51 (32.15)
 
Event 8  Men 200 Yard IM
===============================================================================
 NCAA D2 Rec: % 1:44.82    3/7/2013 Poitr Jachowicz, Wayne State               
DSU Pool Rec: # 1:48.48    1/1/2007 Renan Rossin, HSU                          
                1:47.34  A-D2 NCAA  Automatic Cut
                1:51.39  WINT US Winter Nationals
                1:52.71  B-D2 NCAA Consideration
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Ramunas Paknys            SR Lindenwood-OZ        1:50.91    1:49.41 WINT   
                  24.33       51.48 (27.15)     1:23.85 (32.37)     1:49.41 (25.56)
  2 Felix Eigel               FR Lindenwood-OZ        1:50.38    1:49.83 WINT   
                  23.92       51.21 (27.29)     1:23.43 (32.22)     1:49.83 (26.40)
  3 Duncan Bonney             SO BSC-SE               1:54.48    1:51.87 B-D2   
                  23.79       52.42 (28.63)     1:25.15 (32.73)     1:51.87 (26.72)
  4 Tobias Feigl              FR LIME                 1:53.82    1:52.27 B-D2   
                  24.40       53.78 (29.38)     1:25.62 (31.84)     1:52.27 (26.65)
  5 Joey Martin               FR Lindenwood-OZ        1:54.58    1:53.57        
                  24.46       53.58 (29.12)     1:26.93 (33.35)     1:53.57 (26.64)
  6 Arturs Plots              JR Lindenwood-OZ        1:54.84    1:53.59        
                  23.98       53.19 (29.21)     1:26.68 (33.49)     1:53.59 (26.91)
  7 Colton Krause             FR Missouri S & T-MV    1:52.83    1:54.02        
                  23.96       53.08 (29.12)     1:27.03 (33.95)     1:54.02 (26.99)
  8 Toby Tombers              JR DELTA-MS             1:54.60    1:54.49        
                  24.79       54.67 (29.88)     1:27.59 (32.92)     1:54.49 (26.90)
B - Final
  9 Kristofers Pone           SO LIME                 1:57.24    1:53.44        
                  24.97       54.19 (29.22)     1:25.75 (31.56)     1:53.44 (27.69)
 10 Vlad Zinca                JR DELTA-MS             1:55.45    1:54.00        
                  23.77       53.23 (29.46)     1:27.55 (34.32)     1:54.00 (26.45)
 11 Raul Uranga               SO LIME                 1:56.48    1:55.53        
                  25.23       54.53 (29.30)     1:27.88 (33.35)     1:55.53 (27.65)
 12 Drew Larkins              SO Missouri S & T-MV    1:56.61    1:55.58        
                  25.98       56.01 (30.03)     1:28.50 (32.49)     1:55.58 (27.08)
 13 Colton Fremont            FR DELTA-MS             1:56.94    1:56.19        
                  25.05       54.18 (29.13)     1:28.40 (34.22)     1:56.19 (27.79)
 14 Ivan Potkonjak            SR Lindenwood-OZ        1:55.65    1:56.31        
                  24.17       52.92 (28.75)     1:28.25 (35.33)     1:56.31 (28.06)
 15 Scott Taylor              FR BSC-SE               1:57.44    1:57.06        
                  25.44       55.46 (30.02)     1:30.04 (34.58)     1:57.06 (27.02)
 16 Chase Davis               FR Missouri S & T-MV    1:57.49    1:57.48        
                  24.83       54.98 (30.15)     1:29.63 (34.65)     1:57.48 (27.85)
C - Final
 17 Eduard Dos Santos         FR LIME                 1:58.08    1:57.29        
                  24.51       53.96 (29.45)     1:29.27 (35.31)     1:57.29 (28.02)
 18 Rico Juan Felipe          FR Emmanuel             2:00.47    1:57.52        
                  24.51       52.61 (28.10)     1:29.91 (37.30)     1:57.52 (27.61)
 19 Christopher Lohff         SO Missouri S & T-MV    1:59.50    1:59.04        
                  25.63       56.07 (30.44)     1:30.34 (34.27)     1:59.04 (28.70)
 20 Dario Sieber              FR LIME                 2:00.70    1:59.27        
                  25.38       57.13 (31.75)     1:29.23 (32.10)     1:59.27 (30.04)
 21 Matthew Gonzalez          SO BSC-SE               2:00.51    1:59.92        
                  25.37       56.47 (31.10)     1:32.32 (35.85)     1:59.92 (27.60)
 22 Paul Stewart              SO DELTA-MS             2:00.04    2:00.04        
                  25.63       56.62 (30.99)     1:31.39 (34.77)     2:00.04 (28.65)
 23 Nate Kamrath                 Missouri S & T-MV    2:01.58    2:01.19        
                  25.57       56.62 (31.05)     1:33.80 (37.18)     2:01.19 (27.39)
 -- Brady Rothschild          SO Lindenwood-OZ        1:59.73   X1:59.54        
                  24.80       57.37 (32.57)     1:30.50 (33.13)     1:59.54 (29.04)
 
Event 9  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 NCAA D2 Rec: % 22.56   3/15/2012 Melissa Gates, CALU PA                       
DSU Pool Rec: # 23.38  12/14/2012 Razan Taha, LIME                             
                23.08  A-D2 NCAA  Automatic Cut
                23.29  WINT US Winter Nationals
                24.23  B-D2 NCAA Consideration
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Peggy de Villiers         SO West Florida-SE        23.38      23.32#B-D2   
  2 Carla Robles              FR West Florida-SE        24.02      23.96 B-D2   
  3 Emily Reh                 JR LIME                   24.06      24.00 B-D2   
  4 Brianne Jones             JR LIME                   24.34      24.16 B-D2   
  5 Bethany Steffes           FR Lindenwood-OZ          24.04      24.25        
  6 Niki Dahl                 FR Lindenwood-OZ          24.32      24.28        
  6 Chloe Bennett             FR DELTA-MS               24.22      24.28        
  8 Hannah Core               SO DELTA-MS               24.48      24.44        
B - Final
  9 Emily Mitchell            JR West Florida-SE        24.59      24.26        
 10 Erin Newman               FR DELTA-MS               24.57      24.40        
 11 Kristen Stempak           SO BSC-SE                 24.76      24.62        
 12 MacKenzie Porter          SR Lindenwood-OZ          24.70      24.72        
 13 Ami Tipper                FR DELTA-MS               24.97      24.77        
 14 Molly Waddell             SO BSC-SE                 24.78      24.88        
 15 Danielle Dugas            SO DELTA-MS               24.92      24.89        
 16 Angelina Righult          FR LIME                   24.91      24.91        
C - Final
 17 Daniela Davila Gallego    FR Lindenwood-OZ          25.05      24.89        
 18 Morgan Connors            FR Lindenwood-OZ          25.25      25.01        
 19 Evan Parker               FR DELTA-MS               25.39      25.05        
 20 Kelsey Wilson             SR Rhodes                 25.30      25.13        
 21 Corinne Nabors            SO Rhodes                 25.43      25.30        
 22 Melia Tipper              SO DELTA-MS               25.46      26.07        
 -- Anastasia Klyarovskaya    FR DELTA-MS               24.78     X24.47        
 -- Bailie Tate               FR West Florida-SE        25.07     X24.80        
 
Event 10  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 NCAA D2 Rec: % 19.39    3/9/2011 Andrey Seryy, Wayne State                    
DSU Pool Rec: # 19.87    1/1/2001 John Berry, OBU                              
                20.05  A-D2 NCAA  Automatic Cut
                20.59  WINT US Winter Nationals
                21.05  B-D2 NCAA Consideration
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Ivars Akmentins           SR Lindenwood-OZ          20.58      20.47 WINT   
  2 Sean Gunn                 FR LIME                   20.39      20.57 WINT   
  3 Bear Iles                 SR DELTA-MS               20.85      20.83 B-D2   
  4 Keith Sponsler            SO Missouri S & T-MV      20.87      21.05 B-D2   
  5 Fabrice Wendel            FR DELTA-MS               20.98      21.08        
  6 Luke Norris               SR Missouri S & T-MV      21.19      21.21        
  7 Vlad Zinca                JR DELTA-MS               21.22      21.62        
  8 Al Kerc                   JR Missouri S & T-MV      21.28      21.64        
B - Final
  9 Yvan Nys                  JR DELTA-MS               21.46      21.28        
 10 Christian Larsen          SO LIME                   21.34      21.37        
 11 Parker King               FR Lindenwood-OZ          21.47      21.42        
 12 Douglas Trigo             FR LIME                   21.83      21.60        
 13 Luis Nesrala              SR Missouri S & T-MV      21.38      21.61        
 14 Carlos Xavier Cabral      FR Lindenwood-OZ          21.76      21.71        
 15 Alex Sajewski             FR Lindenwood-OZ          21.81      21.87        
 16 Tobias Feigl              FR LIME                   21.30      21.93        
C - Final
 17 Nick Zorn                 SO DELTA-MS               22.12      22.02        
 18 Denis Schulz              SO LIME                   22.07      22.06        
 19 Tyler Hutten              FR Lindenwood-OZ          22.33      22.36        
 20 Saul Hack                 SO BSC-SE                 22.39      22.43        
 21 Justin Conner             FR LIME                   22.43      22.59        
 22 Matthew Washnock          SR Rhodes                 22.55      22.65        
 -- Tanner Curvey             SO Lindenwood-OZ          21.73     X21.74        
 -- Thomas Bernard            SO Lindenwood-OZ          21.74     X21.74        
 
Event 11  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 NCAA D2 Rec: % 1:40.78    3/9/2011 Wayne State, Wayne State                   
                         Franklin, Gonzalez Pena, Azambuja, Corriveau      
DSU Pool Rec: # 1:43.27   9/20/2013 Univ. of Alabama, BAMA                     
                         Kinsey, Burchell, Vourna, Saunders                
                1:42.07  A-D2 NCAA  Automatic Cut
                1:47.17  B-D2 NCAA Consideration
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Delta State University-MS  'A'                    1:50.45    1:44.76 B-D2   
                  26.24       39.21 (12.97)       55.85 (16.64)     1:44.76 (48.91)
  2 Lindenwood University-OZ  'A'                     1:49.66    1:46.71 B-D2   
                  27.28       57.23 (29.95)     1:23.26 (26.03)     1:46.71 (23.45)
  3 University of West Florida-SE  'A'                1:48.35    1:46.85 B-D2   
                  27.84       57.83 (29.99)     1:22.97 (25.14)     1:46.85 (23.88)
  4 Limestone College  'A'                            1:50.68   J1:48.05        
                  27.73       40.31 (12.58)       57.76 (17.45)     1:48.05 (50.29)
  5 Rhodes College  'A'                               1:55.30   J1:51.60        
                  29.06     1:00.18 (31.12)     1:27.07 (26.89)     1:51.60 (24.53)
  6 Birmingham-Southern College-SE  'A'               1:54.34   J1:52.03        
                  29.26     1:01.35 (32.09)     1:27.61 (26.26)     1:52.03 (24.42)
  7 Emmanuel College  'A'                             2:22.86   J2:03.90        
                  29.34     1:08.39 (39.05)     1:35.64 (27.25)     2:03.90 (28.26)
  9 Delta State University-MS  'B'                    1:53.49   J1:47.12 B-D2   
                  27.05       56.75 (29.70)     1:23.20 (26.45)     1:47.12 (23.92)
 10 University of West Florida-SE  'B'                1:54.13   J1:47.77        
                  27.50       57.95 (30.45)     1:24.03 (26.08)     1:47.77 (23.74)
 11 Lindenwood University-OZ  'B'                     1:52.34   J1:49.19        
                  28.08       58.09 (30.01)     1:25.27 (27.18)     1:49.19 (23.92)
 12 Limestone College  'B'                            1:54.13   J1:50.07        
                  28.56       58.41 (29.85)     1:25.98 (27.57)     1:50.07 (24.09)
 13 Birmingham-Southern College-SE  'B'               2:04.70   J1:55.74        
                  30.74     1:02.11 (31.37)     1:30.56 (28.45)     1:55.74 (25.18)
 14 Rhodes College  'B'                               1:57.32   J1:56.04        
                  30.65     1:02.46 (31.81)     1:30.26 (27.80)     1:56.04 (25.78)
 15 Emmanuel College  'B'                                  NT   J2:35.27        
                  40.38     1:22.43 (42.05)     1:58.72 (36.29)     2:35.27 (36.55)
 17 Lindenwood University-OZ  'C'                     1:56.38   J1:53.79        
                  29.83     1:00.80 (30.97)     1:28.67 (27.87)     1:53.79 (25.12)
 18 University of West Florida-SE  'C'                1:58.00   J1:54.90        
                  28.75     1:00.98 (32.23)     1:29.34 (28.36)     1:54.90 (25.56)
 19 Delta State University-MS  'C'                    1:55.41   J1:55.32        
                  30.45     1:01.88 (31.43)     1:30.15 (28.27)     1:55.32 (25.17)
 20 Rhodes College  'C'                               1:58.68   J1:57.45        
                  29.87     1:03.49 (33.62)     1:32.43 (28.94)     1:57.45 (25.02)
 21 Limestone College  'C'                            2:03.79   J2:02.71        
                  33.31     1:04.76 (31.45)     1:34.78 (30.02)     2:02.71 (27.93)
 22 Rhodes College  'D'                               2:01.23   J2:01.10        
                  31.20     1:05.78 (34.58)     1:35.91 (30.13)     2:01.10 (25.19)
 23 Rhodes College  'E'                               2:03.45   J2:02.80        
                  30.67     1:05.05 (34.38)     1:35.25 (30.20)     2:02.80 (27.55)
 
Event 12  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 NCAA D2 Rec: % 1:27.21    3/6/2013 Florida Southern, Florida Southern         
                         J. Halfacre, M. Ferreira, A. Gutierrez, R. Swan   
DSU Pool Rec: # 1:29.02  12/14/2012 Missouri Univ of Science and T, Missouri S 
                         A Schranck, A Kerc, D Mykhailov, J Dole           
                1:27.42  A-D2 NCAA  Automatic Cut
                1:31.71  B-D2 NCAA Consideration
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Delta State University-MS  'A'                    1:34.11    1:31.30 B-D2   
                  23.28       49.20 (25.92)     1:11.14 (21.94)     1:31.30 (20.16)
  2 Lindenwood University-OZ  'A'                     1:33.71    1:31.42 B-D2   
                  23.21       48.49 (25.28)     1:11.32 (22.83)     1:31.42 (20.10)
  3 Limestone College  'A'                            1:35.12    1:32.06        
                  23.67       48.41 (24.74)     1:12.10 (23.69)     1:32.06 (19.96)
  4 Missouri Univ of Science and T-MV  'A'            1:36.03    1:33.11        
                  24.26       50.27 (26.01)     1:12.70 (22.43)     1:33.11 (20.41)
  5 Birmingham-Southern College-SE  'A'               1:41.21   J1:35.02        
                  24.50       49.70 (25.20)     1:13.26 (23.56)     1:35.02 (21.76)
  6 Emmanuel College  'A'                             1:48.25   J1:37.92        
                  24.55       51.93 (27.38)     1:15.33 (23.40)     1:37.92 (22.59)
  7 Rhodes College  'A'                               1:48.81   J1:43.94        
                  26.75       56.31 (29.56)     1:21.81 (25.50)     1:43.94 (22.13)
  9 Limestone College  'B'                            1:40.45   J1:33.68        
                  24.10       50.45 (26.35)     1:13.62 (23.17)     1:33.68 (20.06)
 10 Lindenwood University-OZ  'B'                     1:35.63   J1:34.91        
                  24.81       50.88 (26.07)     1:13.95 (23.07)     1:34.91 (20.96)
 11 Delta State University-MS  'B'                    1:36.87   J1:36.40        
                  25.48       51.61 (26.13)     1:15.70 (24.09)     1:36.40 (20.70)
 12 Missouri Univ of Science and T-MV  'B'                 NT   J1:37.01        
                  24.47       52.15 (27.68)     1:15.79 (23.64)     1:37.01 (21.22)
 13 Birmingham-Southern College-SE  'B'               1:47.11   J1:42.45        
                  27.35       57.29 (29.94)     1:20.07 (22.78)     1:42.45 (22.38)
 14 Rhodes College  'B'                               1:49.87   J1:48.31        
                  57.76     1:24.80 (27.04)     1:48.31 (23.51)                    
 15 Emmanuel College  'B'                                  NT   J1:51.27        
                  26.91       57.81 (30.90)     1:26.25 (28.44)     1:51.27 (25.02)
 17 Lindenwood University-OZ  'C'                     1:37.43   J1:34.62        
                  24.20       50.89 (26.69)     1:13.13 (22.24)     1:34.62 (21.49)
 18 Limestone College  'C'                            1:47.85   J1:40.29        
                  25.97       53.90 (27.93)     1:17.71 (23.81)     1:40.29 (22.58)
 19 Emmanuel College  'C'                                  NT   J2:14.21        
                  41.13     1:16.62 (35.49)     1:42.84 (26.22)     2:14.21 (31.37)
 20 Lindenwood University-OZ  'D'                     1:39.42   J1:37.47        
                  25.09       51.82 (26.73)     1:15.26 (23.44)     1:37.47 (22.21)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 12                    
 
  1. Lindenwood University             239.5   2. Delta State University            236.5
  3. University of West Florida          182   4. Limestone College                   165
  5. Birmingham-Southern College          88   6. Rhodes College                       70
  7. Emmanuel College                     56                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 12                     
 
  1. Lindenwood University               307   2. Delta State University              211
  3. Limestone College                   190   4. Missouri Univ of Science and T      172
  5. Birmingham-Southern College         105   6. Emmanuel College                     62
  7. Rhodes College                       58