Licensed to DSU Aquatics Club     HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 12/14/2014 08:50 PM
         Delta State Christmas Invite 2014 - 12/13/2014 to 12/16/2014          
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
 NCAA D2 Qualifying Score --- 390 pts
 NCAA D3 Qualifying Score --- 395 pts
 NAIA Score --- 180 points (6 Dives)
 NCAA D2 Rec: % 511.55   3/10/2011 Kayla Kelosky                               
DSU Pool Rec: # 462.45   2/21/2014 Josie McKee, UWF                            
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Shelby Werkema            SO Lindenwood-OZ         445.45     446.20        
  2 Carleen Wayne             SO Lindenwood-OZ         411.05     439.20        
  3 Hailey Leonard            FR Delta-MS              407.30     353.25        
  4 Sara Katherine Bracewell  SR BSC-SE                279.70     317.55        
  5 Laura Fulton              FR Delta-MS              320.10     316.45        
  6 Melia Tipper              JR Delta-MS              295.70     298.40        
  7 Abby Sims                 SO BSC-SE                296.50     287.25        
  8 Cathyrn Laird             FR Delta-MS              286.95     275.00        
 
Event 15  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
 NCAA D2 Rec: % 3:39.29   3/13/2014 Drury University, Drury University         
                         Y Rudenko, A Ostrowska, W Yu, S Pullen            
DSU Pool Rec: # 3:46.87   2/21/2014 Delta State University, DELTA              
                         A Klyarovskaya, K Stroven, D Dugas, C Bennett     
                3:42.93  A-D2 NCAA - Automatic Cut
                3:44.19  WINT US Winter Nationals
                3:52.65  B-D3 NCAA Consideration
                3:54.08  B-D2 NCAA Consideration
                4:44.88  A-NA NAIA - Automatic Cut
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Delta State University-MS  'A'                    3:46.87    3:48.43 B-D3   
     1) Anastasia Klyarovskaya SO       2) Kirsten Stroven SO             
     3) Danielle Dugas JR               4) Chloe Bennett SO               
              26.61       54.53 (54.53)     1:25.26 (30.73)   2:00.89 (1:06.36)
        2:26.98 (26.09)     2:57.55 (56.66)     3:21.79 (24.24)     3:48.43 (50.88)
  2 Lindenwood University-OZ  'A'                     4:02.31    3:54.60 A-NA   
     1) Jocelyn Woo SO                  2) Kelsey Nettles SR              
     3) Renata Xavier Cabral SR         4) Audra Thornton JR              
              27.04       57.52 (57.52)     1:28.56 (31.04)   2:05.07 (1:07.55)
        2:30.49 (25.42)     3:01.38 (56.31)     3:26.50 (25.12)     3:54.60 (53.22)
  3 Delta State University-MS  'B'                    3:52.87    3:55.91 A-NA   
     1) Kierstin Page SO                2) Ami Tipper SO                  
     3) Hannah Williams SR              4) Hannah Core JR                 
              27.95       57.19 (57.19)     1:27.29 (30.10)   2:02.18 (1:04.99)
        2:30.50 (28.32)   3:03.57 (1:01.39)     3:27.85 (24.28)     3:55.91 (52.34)
  4 Birmingham-Southern College-SE  'A'               4:13.69    4:04.68 A-NA   
     1) Erica Dekle FR                  2) Marilyn Rowell FR              
     3) Molly Waddell SO                4) Kristen Stempak SO             
              30.10   1:03.66 (1:03.66)     1:36.20 (32.54)   2:12.66 (1:09.00)
        2:39.95 (27.29)     3:11.46 (58.80)     3:36.39 (24.93)     4:04.68 (53.22)
  5 Lindenwood University-OZ  'B'                     4:10.75    4:05.09 A-NA   
     1) Elise Defabio FR                2) Bailey Blessing FR             
     3) Daniela Davila Gallego SO       4) Niki Dahl SO                   
              28.89   1:01.19 (1:01.19)     1:33.46 (32.27)   2:10.62 (1:09.43)
        2:38.79 (28.17)   3:11.85 (1:01.23)     3:36.73 (24.88)     4:05.09 (53.24)
  6 Lindenwood U- Belleville-IL  'A'                  4:23.68    4:11.51 A-NA   
     1) Hristina Krasteva FR            2) Carly Breitbarth FR            
     3) Samantha Hayen SO               4) Michal Talley FR               
              29.29   1:00.29 (1:00.29)     1:33.18 (32.89)   2:11.79 (1:11.50)
        2:39.81 (28.02)   3:14.53 (1:02.74)     3:41.49 (26.96)     4:11.51 (56.98)
  7 Birmingham-Southern College-SE  'B'               4:17.05    4:12.30 A-NA   
     1) Lauren Kinsey SO                2) Peyton Langley SO              
     3) Katie Kassis FR                 4) Sarah Catherine Murphy FR      
              32.01   1:05.52 (1:05.52)     1:37.33 (31.81)   2:13.20 (1:07.68)
        2:41.39 (28.19)   3:15.87 (1:02.67)     3:43.01 (27.14)     4:12.30 (56.43)
  8 Lindenwood U- Belleville-IL  'B'                  4:33.68    4:54.21        
     1) Kate Hilmes SO                  2) Bella Dawson JR                
     3) Cidney Garza FR                 4) Gisela Montoya FR              
              33.31   1:10.62 (1:10.62)     1:51.10 (40.48)   2:37.96 (1:27.34)
        3:12.81 (34.85)   3:55.12 (1:17.16)     4:23.28 (28.16)     4:54.21 (59.09)
 
Event 16  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
 NCAA D2 Rec: % 3:11.10   3/13/2014 Queens (NC), Queens (NC)                   
                         Z Phelps, N Eriksson, M Josa, H Kosater           
DSU Pool Rec: # 3:15.53   2/21/2014 Delta State University, DELTA              
                         Y Nys, M Fraschi, V Zinca, F Wendel               
                3:12.39  A-D2 NCAA - Automatic Cut
                3:16.99  WINT US Winter Nationals
                3:22.01  B-D2 NCAA Consideration
                3:24.29  B-D3 NCAA Consideration
                3:57.53  A-NA NAIA - Automatic Cut
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lindenwood University-OZ  'A'                     3:21.65    3:13.10#WINT   
     1) Felix Eigel SO                  2) Mateusz Pacholczyk SO          
     3) Serghei Golban FR               4) Jakub Jonczyk FR               
              23.77       49.62 (49.62)     1:13.43 (23.81)     1:42.18 (52.56)
        2:03.62 (21.44)     2:29.55 (47.37)     2:50.18 (20.63)     3:13.10 (43.55)
  2 Delta State University-MS  'A'                    3:14.89    3:13.28#WINT   
     1) Yvan Nys SR                     2) Matteo Fraschi JR              
     3) Vlad Zinca SR                   4) Fabrice Wendel SO              
              23.43       48.57 (48.57)     1:13.34 (24.77)     1:42.44 (53.87)
        2:03.91 (21.47)     2:29.38 (46.94)     2:49.85 (20.47)     3:13.28 (43.90)
  3 Lindenwood University-OZ  'B'                     3:29.78    3:23.68 B-D3   
     1) Thomas Bernard JR               2) Arturs Plots SR                
     3) Micah Blackwell FR              4) Sam Stapleton FR               
              25.07       51.75 (51.75)     1:17.48 (25.73)     1:47.73 (55.98)
        2:10.78 (23.05)     2:37.51 (49.78)     2:59.07 (21.56)     3:23.68 (46.17)
  4 Birmingham-Southern College-SE  'A'               3:36.06    3:29.45 A-NA   
     1) Wil Barton FR                   2) Duncan Bonney SO               
     3) Stone Strankman FR              4) Drew Priede SO                 
              25.50       52.81 (52.81)     1:17.85 (25.04)     1:48.89 (56.08)
        2:13.23 (24.34)     2:41.31 (52.42)     3:04.23 (22.92)     3:29.45 (48.14)
  5 Birmingham-Southern College-SE  'B'               3:39.89    3:31.17 A-NA   
     1) Scott Taylor FR                 2) Caleb Riggs FR                 
     3) Matthew Gonzalez SO             4) Wil Cushman SO                 
              25.92       53.14 (53.14)     1:20.21 (27.07)     1:51.63 (58.49)
        2:15.60 (23.97)     2:43.88 (52.25)     3:06.55 (22.67)     3:31.17 (47.29)
  6 Lindenwood U- Belleville-IL  'A'                  3:41.78    3:41.09 A-NA   
     1) Sebastian Bohm FR               2) Dima Suhushin JR               
     3) Amal Janabayev FR               4) Jake Davies FR                 
              27.24       56.90 (56.90)     1:25.52 (28.62)   1:58.68 (1:01.78)
        2:22.99 (24.31)     2:51.85 (53.17)     3:15.03 (23.18)     3:41.09 (49.24)
  7 Lindenwood U- Belleville-IL  'B'                  3:57.50    3:43.93 A-NA   
     1) Jesse Blackwell FR              2) Laban Jamar FR                 
     3) Sebastian Wegner FR             4) Tyler Johnson FR               
              27.81       56.62 (56.62)     1:25.26 (28.64)   1:59.44 (1:02.82)
        2:23.21 (23.77)     2:51.48 (52.04)     3:16.20 (24.72)     3:43.93 (52.45)
 
Event 17  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
 NCAA D2 Rec: %  9:49.09   1/30/2009 Kristen Frost, SouthernCT State           
DSU Pool Rec: # 10:03.59   2/19/2014 Melanie Tombers, DELTA                    
                10:01.19  WINT US Winter Nationals
                10:02.04  A-D2 NCAA - Automatic Cut
                10:32.14  B-D2 NCAA Consideration
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Melanie Tombers           SO Delta-MS                  NT   10:06.04 B-D2   
              28.33       58.44 (30.11)     1:28.67 (30.23)     1:58.97 (30.30)
        2:29.35 (30.38)     2:59.77 (30.42)     3:30.27 (30.50)     4:00.67 (30.40)
        4:31.00 (30.33)     5:01.46 (30.46)     5:31.82 (30.36)     6:02.33 (30.51)
        6:32.90 (30.57)     7:03.58 (30.68)     7:34.18 (30.60)     8:04.88 (30.70)
        8:35.73 (30.85)     9:06.51 (30.78)     9:37.06 (30.55)    10:06.04 (28.98)
  2 Lena Kirchner             SO Lindenwood-OZ       10:26.43   10:11.70 B-D2   
              27.79       57.67 (29.88)     1:28.08 (30.41)     1:58.67 (30.59)
        2:29.19 (30.52)     2:59.97 (30.78)     3:30.62 (30.65)     4:01.18 (30.56)
        4:31.72 (30.54)     5:02.33 (30.61)     5:33.08 (30.75)     6:04.01 (30.93)
        6:34.81 (30.80)     7:05.67 (30.86)     7:36.57 (30.90)     8:07.60 (31.03)
        8:38.70 (31.10)     9:09.89 (31.19)     9:41.30 (31.41)    10:11.70 (30.40)
  3 Hannah Vinyard            SO Lindenwood-OZ       10:43.93   10:28.29 B-D2   
            4:32.27     5:07.91 (35.64)                                        
                                                    5:40.05 ( )     6:11.82 (31.77)
        6:43.53 (31.71)     7:15.38 (31.85)     7:47.38 (32.00)     8:19.69 (32.31)
        8:52.37 (32.68)     9:24.66 (32.29)     9:56.25 (31.59)    10:28.29 (32.04)
  4 Lauren Robertson          SO BSC-SE              11:27.82   11:11.08        
              29.33     1:01.45 (32.12)     1:34.13 (32.68)     2:07.13 (33.00)
        2:40.53 (33.40)     3:14.16 (33.63)     3:47.97 (33.81)     4:22.25 (34.28)
        4:56.42 (34.17)     5:30.79 (34.37)     6:05.13 (34.34)     6:39.51 (34.38)
        7:13.89 (34.38)     7:47.91 (34.02)     8:22.02 (34.11)     8:56.19 (34.17)
        9:30.52 (34.33)    10:04.59 (34.07)    10:38.69 (34.10)    11:11.08 (32.39)
  5 Morgan Connors            SO Lindenwood-OZ       11:24.17   11:15.97        
              29.26     1:01.61 (32.35)     1:35.25 (33.64)     2:09.33 (34.08)
        2:43.18 (33.85)     3:17.49 (34.31)     3:51.96 (34.47)     4:26.35 (34.39)
        5:00.70 (34.35)     5:35.10 (34.40)     6:09.38 (34.28)     6:43.55 (34.17)
        7:17.61 (34.06)     7:51.81 (34.20)     8:25.79 (33.98)     9:00.32 (34.53)
        9:34.78 (34.46)    10:08.72 (33.94)    10:42.62 (33.90)    11:15.97 (33.35)
  6 Hannah Finchamp           FR Lindenwood-OZ       11:26.72   11:31.59        
              30.01     1:03.36 (33.35)     1:38.02 (34.66)     2:13.03 (35.01)
        2:48.21 (35.18)     3:23.51 (35.30)     3:58.86 (35.35)     4:34.14 (35.28)
        5:09.26 (35.12)     5:44.44 (35.18)     6:19.42 (34.98)     6:54.40 (34.98)
        7:29.76 (35.36)     8:04.76 (35.00)     8:39.71 (34.95)     9:14.56 (34.85)
        9:49.54 (34.98)    10:23.89 (34.35)    10:58.21 (34.32)    11:31.59 (33.38)
 
Event 18  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
 NCAA D2 Rec: % 8:57.06   3/11/2009 Mitch Snyder, Drury University             
DSU Pool Rec: # 9:04.60   10/1/2005 Mark Randall, BAMA                         
                9:08.37  A-D2 NCAA - Automatic Cut
                9:20.59  WINT US Winter Nationals
                9:35.79  B-D2 NCAA Consideration
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sylwester Borowicz-Skone  SO Lindenwood-OZ        9:34.48    9:13.98 WINT   
              25.43       52.92 (27.49)     1:20.55 (27.63)     1:48.21 (27.66)
        2:15.72 (27.51)     2:43.16 (27.44)     3:10.83 (27.67)     3:38.59 (27.76)
        4:06.60 (28.01)     4:34.37 (27.77)     5:02.38 (28.01)     5:30.31 (27.93)
        5:58.35 (28.04)     6:26.45 (28.10)     6:54.94 (28.49)     7:23.16 (28.22)
        7:51.33 (28.17)     8:19.31 (27.98)     8:46.85 (27.54)     9:13.98 (27.13)
  2 Gustavo Silva Santa       SO Lindenwood-OZ        9:40.37    9:16.12 WINT   
              25.28       53.23 (27.95)     1:21.01 (27.78)     1:48.98 (27.97)
        2:17.29 (28.31)     2:45.53 (28.24)     3:13.85 (28.32)     3:42.65 (28.80)
        4:11.19 (28.54)     4:39.62 (28.43)     5:07.88 (28.26)     5:36.14 (28.26)
        6:03.85 (27.71)     6:31.63 (27.78)     6:59.74 (28.11)     7:28.13 (28.39)
        7:56.25 (28.12)     8:23.61 (27.36)     8:50.95 (27.34)     9:16.12 (25.17)
  3 Igor Mijatovic            SO Lindenwood-OZ        9:42.17    9:25.02 B-D2   
              25.11       52.86 (27.75)     1:20.87 (28.01)     1:48.77 (27.90)
        2:16.44 (27.67)     2:44.46 (28.02)     3:12.96 (28.50)     3:41.60 (28.64)
        4:09.86 (28.26)     4:38.56 (28.70)     5:07.21 (28.65)     5:35.88 (28.67)
        6:04.49 (28.61)     6:33.05 (28.56)     7:02.24 (29.19)     7:31.41 (29.17)
        8:00.03 (28.62)     8:28.98 (28.95)     8:57.79 (28.81)     9:25.02 (27.23)
  4 Makis Jorgensen           JR Delta-MS             9:27.29    9:30.59 B-D2   
              25.91       53.60 (27.69)     1:21.68 (28.08)     1:49.69 (28.01)
        2:18.06 (28.37)     2:46.49 (28.43)     3:14.94 (28.45)     3:43.60 (28.66)
        4:12.45 (28.85)     4:41.32 (28.87)     5:09.91 (28.59)     5:38.60 (28.69)
        6:07.53 (28.93)     6:36.76 (29.23)     7:05.80 (29.04)     7:34.98 (29.18)
        8:04.14 (29.16)     8:33.31 (29.17)     9:02.61 (29.30)     9:30.59 (27.98)
  5 Bryce Anderson            JR Delta-MS             9:23.70    9:38.12        
              25.23       53.25 (28.02)     1:21.71 (28.46)     1:50.42 (28.71)
        2:19.52 (29.10)     2:48.57 (29.05)     3:17.75 (29.18)     3:46.92 (29.17)
        4:15.85 (28.93)     4:44.92 (29.07)     5:14.26 (29.34)     5:43.32 (29.06)
        6:12.50 (29.18)     6:41.85 (29.35)     7:11.31 (29.46)     7:40.82 (29.51)
        8:10.30 (29.48)     8:39.68 (29.38)     9:09.35 (29.67)     9:38.12 (28.77)
  6 Jack Hene                 FR Delta-MS            10:25.45    9:54.56        
              26.78       56.33 (29.55)     1:26.50 (30.17)     1:57.16 (30.66)
        2:27.40 (30.24)     2:58.09 (30.69)     3:28.43 (30.34)     3:59.03 (30.60)
        4:29.08 (30.05)     4:59.40 (30.32)     5:29.28 (29.88)     5:59.10 (29.82)
        6:28.90 (29.80)     6:58.48 (29.58)     7:28.10 (29.62)     7:57.87 (29.77)
        8:27.38 (29.51)     8:56.93 (29.55)     9:26.23 (29.30)     9:54.56 (28.33)
  7 Jacob Poole               FR Delta-MS             9:55.94   10:02.19        
              26.73       56.34 (29.61)     1:26.46 (30.12)     1:56.93 (30.47)
        2:27.43 (30.50)     2:58.02 (30.59)     3:28.61 (30.59)     3:58.92 (30.31)
        4:29.31 (30.39)     4:59.97 (30.66)     5:30.43 (30.46)     6:00.90 (30.47)
        6:31.17 (30.27)     7:01.14 (29.97)     7:31.49 (30.35)     8:01.81 (30.32)
        8:32.59 (30.78)     9:03.11 (30.52)     9:33.41 (30.30)    10:02.19 (28.78)
  8 Blake Logan               FR Lindenwood-OZ        9:48.27   10:03.27        
              26.73       55.60 (28.87)     1:25.30 (29.70)     1:54.76 (29.46)
        2:24.68 (29.92)     2:54.52 (29.84)     3:24.68 (30.16)     3:55.02 (30.34)
        4:25.27 (30.25)     4:55.73 (30.46)     5:26.35 (30.62)     5:57.02 (30.67)
        6:27.69 (30.67)     6:58.75 (31.06)     7:29.26 (30.51)     8:00.62 (31.36)
        8:31.59 (30.97)     9:02.51 (30.92)     9:33.36 (30.85)    10:03.27 (29.91)
 
Event 19  Women 400 Yard IM
===============================================================================
 NCAA D2 Rec: % 4:14.00   3/10/2011 Casey Hurrell-Zitelman, Incarnate Word     
DSU Pool Rec: # 4:19.72  12/15/2013 Melanie Tombers, DELTA                     
                4:13.77  A-D3 NCAA - Automatic Cut
                4:19.58  A-D2 NCAA - Automatic Cut
                4:22.99  WINT US Winter Nationals
                4:32.56  B-D2 NCAA Consideration
                4:36.69  B-D3 NCAA Consideration
                4:58.70  A-NA NAIA - Automatic Cut
                5:07.66  B-NA NAIA - Consideration
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Melanie Tombers           SO Delta-MS             4:37.86    4:17.16#A-D2   
              28.42     1:00.20 (31.78)     1:33.77 (33.57)     2:06.26 (32.49)
        2:42.78 (36.52)     3:19.41 (36.63)     3:49.18 (29.77)     4:17.16 (27.98)
  2 Alecia McGillivray        SO Lindenwood-OZ        4:21.49    4:17.54#A-D2   
              27.27       58.66 (31.39)     1:31.62 (32.96)     2:04.07 (32.45)
        2:41.91 (37.84)     3:20.16 (38.25)     3:49.49 (29.33)     4:17.54 (28.05)
  3 Kierstin Page             SO Delta-MS             4:29.74    4:29.89 B-D2   
              27.85     1:00.27 (32.42)     1:33.83 (33.56)     2:06.64 (32.81)
        2:46.34 (39.70)     3:27.04 (40.70)     3:59.28 (32.24)     4:29.89 (30.61)
  4 Trisha Ishikawa           JR Lindenwood-OZ        4:47.41    4:47.46 A-NA   
              29.91     1:03.65 (33.74)     1:41.35 (37.70)     2:18.27 (36.92)
        3:00.28 (42.01)     3:42.82 (42.54)     4:15.75 (32.93)     4:47.46 (31.71)
  5 Lauren Kinsey             SO BSC-SE               4:49.47    4:48.42 A-NA   
              29.76     1:03.92 (34.16)     1:40.74 (36.82)     2:16.69 (35.95)
        3:00.42 (43.73)     3:44.71 (44.29)     4:17.06 (32.35)     4:48.42 (31.36)
  6 Jordan Ames               FR BSC-SE               4:51.91    4:51.06 A-NA   
              30.43     1:06.28 (35.85)     1:41.69 (35.41)     2:18.63 (36.94)
        3:01.32 (42.69)     3:44.83 (43.51)     4:18.03 (33.20)     4:51.06 (33.03)
  7 Carly Breitbarth          FR LU-BV-IL             4:55.03    4:55.47 A-NA   
              30.97     1:06.67 (35.70)     1:46.74 (40.07)     2:25.08 (38.34)
        3:06.09 (41.01)     3:47.18 (41.09)     4:21.92 (34.74)     4:55.47 (33.55)
Preliminaries
  4 Audra Thornton            JR Lindenwood-OZ        4:43.03                   
  9 Kelsey Nettles            SR Lindenwood-OZ        4:59.56                   
 
Event 20  Men 400 Yard IM
===============================================================================
 NCAA D2 Rec: % 3:47.62    3/7/2013 Piotr Jachowicz, Wayne State               
DSU Pool Rec: # 3:52.10  12/15/2013 Felix Eigel, Lindenwood                    
                3:50.57  A-D3 NCAA - Automatic Cut
                3:52.97  A-D2 NCAA - Automatic Cut
                3:57.79  WINT US Winter Nationals
                4:04.61  B-D2 NCAA Consideration
                4:23.49  A-NA NAIA - Automatic Cut
                4:31.39  B-NA NAIA - Consideration
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Max Pendall               FR Delta-MS             3:58.05    3:57.10 WINT   
              24.79       53.40 (28.61)     1:24.85 (31.45)     1:55.86 (31.01)
        2:29.07 (33.21)     3:02.39 (33.32)     3:30.08 (27.69)     3:57.10 (27.02)
  2 Cody Lavoie               FR Delta-MS             4:02.09    3:59.27 B-D2   
              24.72       53.36 (28.64)     1:25.09 (31.73)     1:56.10 (31.01)
        2:29.89 (33.79)     3:04.38 (34.49)     3:32.32 (27.94)     3:59.27 (26.95)
  3 Chris Stein               FR Lindenwood-OZ        4:04.98    4:04.75 A-NA   
              24.73       53.28 (28.55)     1:25.01 (31.73)     1:55.97 (30.96)
        2:30.93 (34.96)     3:06.13 (35.20)     3:35.75 (29.62)     4:04.75 (29.00)
  4 Colton Fremont            SO Delta-MS             4:10.47    4:07.80 A-NA   
              25.46       54.83 (29.37)     1:26.74 (31.91)     1:58.10 (31.36)
        2:34.57 (36.47)     3:10.62 (36.05)     3:39.25 (28.63)     4:07.80 (28.55)
  5 Toby Tombers              SR Delta-MS             4:09.06    4:08.11 A-NA   
              25.35       56.21 (30.86)     1:28.77 (32.56)     2:00.84 (32.07)
        2:35.25 (34.41)     3:10.90 (35.65)     3:40.23 (29.33)     4:08.11 (27.88)
  6 Joey Martin               SO Lindenwood-OZ        4:17.83    4:08.23 A-NA   
              26.28       55.50 (29.22)     1:27.35 (31.85)     1:58.84 (31.49)
        2:34.22 (35.38)     3:10.08 (35.86)     3:40.01 (29.93)     4:08.23 (28.22)
  7 Caleb Riggs               FR BSC-SE               4:08.07    4:10.75 A-NA   
              26.14       56.34 (30.20)     1:29.18 (32.84)     2:02.24 (33.06)
        2:36.44 (34.20)     3:11.55 (35.11)     3:41.05 (29.50)     4:10.75 (29.70)
  8 Sam Cook                  FR BSC-SE               4:24.64    4:26.96 B-NA   
              27.19       58.44 (31.25)     1:34.06 (35.62)     2:07.56 (33.50)
        2:47.27 (39.71)     3:27.56 (40.29)     3:57.94 (30.38)     4:26.96 (29.02)
B - Final
  9 Laban Jamar               FR LU-BV-IL             4:51.63    4:53.38        
              28.48     1:03.98 (35.50)     1:43.49 (39.51)     2:22.12 (38.63)
        2:59.74 (37.62)     3:40.18 (40.44)     4:18.04 (37.86)     4:53.38 (35.34)
Preliminaries
  1 Felix Eigel               SO Lindenwood-OZ        3:53.80                   
  3 Arturs Plots              SR Lindenwood-OZ        4:00.84                   
  4 Mateusz Pacholczyk        SO Lindenwood-OZ        4:01.23                   
 11 Sebastian Bohm            FR LU-BV-IL             4:18.32                   
 13 Dima Suhushin             JR LU-BV-IL             4:28.20                   
 
Event 21  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 NCAA D2 Rec: % 53.45   3/14/2014 Hannah Peiffer, Queens (NC)                  
DSU Pool Rec: # 54.84   2/21/2014 Peggy de Villiers, UWF                       
                52.92  A-D3 NCAA - Automatic Cut
                54.71  A-D2 NCAA - Automatic Cut
                55.89  WINT US Winter Nationals
                57.31  B-D3 NCAA Consideration
                57.43  B-D2 NCAA Consideration
              1:01.99  A-NA NAIA - Automatic Cut
              1:03.85  B-NA NAIA - Consideration
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Anastasia Klyarovskaya    SO Delta-MS               57.40      56.39 B-D3   
              26.82       56.39 (29.57)                                        
  2 Jocelyn Woo               SO Lindenwood-OZ          56.89      56.66 B-D3   
              26.37       56.66 (30.29)                                        
  3 Danielle Dugas            JR Delta-MS               58.15      57.18 B-D3   
              27.02       57.18 (30.16)                                        
  4 Hannah Vinyard            SO Lindenwood-OZ          57.13      57.43 B-D2   
              27.37       57.43 (30.06)                                        
  5 Elise Defabio             FR Lindenwood-OZ        1:00.71    1:01.28 A-NA   
              28.23     1:01.28 (33.05)                                        
  6 Hristina Krasteva         FR LU-BV-IL             1:02.33    1:02.01 B-NA   
              28.96     1:02.01 (33.05)                                        
  7 Katie Kassis              FR BSC-SE               1:02.30    1:02.16 B-NA   
              28.92     1:02.16 (33.24)                                        
  8 Hannah Williams           SR Delta-MS             1:02.60    1:02.22 B-NA   
              29.04     1:02.22 (33.18)                                        
B - Final
  9 Marilyn Rowell            FR BSC-SE               1:02.67    1:02.50 B-NA   
              29.17     1:02.50 (33.33)                                        
  9 Kris Parsons              SO Delta-MS             1:03.50    1:02.50 B-NA   
              29.48     1:02.50 (33.02)                                        
 11 Jenni Moon                FR BSC-SE               1:07.87    1:07.25        
              31.45     1:07.25 (35.80)                                        
 12 Danielle Signaigo         FR LU-BV-IL             1:07.02    1:07.44        
              30.61     1:07.44 (36.83)                                        
 13 Cidney Garza              FR LU-BV-IL             1:17.73    1:18.45        
              35.74     1:18.45 (42.71)                                        
 
Event 22  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 NCAA D2 Rec: % 45.45   3/13/2014 Matthew Josa, Queens (NC)                    
DSU Pool Rec: # 47.63   2/14/2013 Marcus Schlesinger, OBU                      
                47.75  A-D3 NCAA - Automatic Cut
                47.93  A-D2 NCAA - Automatic Cut
                49.79  WINT US Winter Nationals
                50.33  B-D2 NCAA Consideration
                53.29  A-NA NAIA - Automatic Cut
                54.89  B-NA NAIA - Consideration
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Vlad Zinca                SR Delta-MS               47.81      48.07 WINT   
              22.58       48.07 (25.49)                                        
  2 Andreas Meuser            JR Delta-MS               49.63      49.82 B-D2   
              22.90       49.82 (26.92)                                        
  3 Micah Blackwell           FR Lindenwood-OZ          50.62      50.21 B-D2   
              23.40       50.21 (26.81)                                        
  4 Sebastian Wegner          FR LU-BV-IL               51.34      50.53 A-NA   
              23.89       50.53 (26.64)                                        
  5 Edgar Sokolovich          FR Delta-MS               51.49      50.77 A-NA   
              23.69       50.77 (27.08)                                        
  6 Ilan Brunfman             SO Lindenwood-OZ          51.81      51.20 A-NA   
              23.98       51.20 (27.22)                                        
  7 Thomas Bernard            JR Lindenwood-OZ          51.23      51.32 A-NA   
              23.75       51.32 (27.57)                                        
  8 Carlos Xavier Cabral      SO Lindenwood-OZ          51.10      51.99 A-NA   
              23.68       51.99 (28.31)                                        
B - Final
  9 Luke Huffstutler          FR BSC-SE                 53.16      51.51 A-NA   
              23.36       51.51 (28.15)                                        
 10 Matthew Gonzalez          SO BSC-SE                 53.01      52.53 A-NA   
              24.48       52.53 (28.05)                                        
 11 Amal Janabayev            FR LU-BV-IL               52.65      52.93 A-NA   
              24.50       52.93 (28.43)                                        
 12 David Lutomski            JR BSC-SE                 53.95      53.32 B-NA   
              24.83       53.32 (28.49)                                        
 13 Stone Strankman           FR BSC-SE                 52.95      53.36 B-NA   
              25.24       53.36 (28.12)                                        
 14 Jesse Ramirez             FR LU-BV-IL               59.70    1:00.12        
              27.66     1:00.12 (32.46)                                        
 15 Tyler Johnson             FR LU-BV-IL             1:01.87    1:01.81        
              27.79     1:01.81 (34.02)                                        
 16 Mark Lutomski             FR BSC-SE               1:01.03    1:02.01        
              28.74     1:02.01 (33.27)                                        
C - Final
 17 Elon Bush                 FR LU-BV-IL             1:04.21    1:05.30        
              29.03     1:05.30 (36.27)                                        
Preliminaries
  1 Serghei Golban            FR Lindenwood-OZ          47.66                   
  4 Duncan Bonney             SO BSC-SE                 49.85                   
 11 Nick Zorn                 JR Delta-MS               52.42                   
 16 Scott Taylor              FR BSC-SE                 53.87                   
 18 Jesse Blackwell           FR LU-BV-IL               57.39                   
 
Event 23  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 NCAA D2 Rec: % 1:47.10   3/10/2005 Loni Burton, CSU Bakersfield               
DSU Pool Rec: # 1:49.89   9/20/2013 Emma Saunders, BAMA                        
                1:47.86  A-D3 NCAA - Automatic Cut
                1:48.52  A-D2 NCAA - Automatic Cut
                1:49.69  WINT US Winter Nationals
                1:53.25  B-D3 NCAA Consideration
                1:53.95  B-D2 NCAA Consideration
                2:03.29  A-NA NAIA - Automatic Cut
                2:06.99  B-NA NAIA - Consideration
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Maike Tweesmann           SR Lindenwood-OZ        1:54.96    1:52.95 B-D3   
              26.24       54.93 (28.69)     1:23.95 (29.02)     1:52.95 (29.00)
  2 Dani Meerholz             SR Delta-MS             1:54.36    1:52.98 B-D3   
              26.70       55.49 (28.79)     1:24.30 (28.81)     1:52.98 (28.68)
  3 Bethany Steffes           SO Lindenwood-OZ        1:53.74    1:53.75 B-D2   
              26.34       55.17 (28.83)     1:24.63 (29.46)     1:53.75 (29.12)
  4 Renata Xavier Cabral      SR Lindenwood-OZ        1:54.49    1:55.05 A-NA   
              26.18       54.89 (28.71)     1:24.92 (30.03)     1:55.05 (30.13)
  5 Molly Waddell             SO BSC-SE               1:55.46    1:55.42 A-NA   
              26.46       55.18 (28.72)     1:25.17 (29.99)     1:55.42 (30.25)
  6 Gabby Core                SO Delta-MS             1:58.52    1:56.39 A-NA   
              26.88       55.96 (29.08)     1:26.06 (30.10)     1:56.39 (30.33)
  7 Chloe Bennett             SO Delta-MS             1:53.28    1:56.42 A-NA   
              27.38       56.98 (29.60)     1:26.77 (29.79)     1:56.42 (29.65)
  8 Hannah Core               JR Delta-MS             1:56.83    1:57.28 A-NA   
              26.88       56.60 (29.72)     1:27.10 (30.50)     1:57.28 (30.18)
B - Final
  9 Kristen Stempak           SO BSC-SE               1:58.70    1:58.26 A-NA   
              27.47       57.56 (30.09)     1:27.90 (30.34)     1:58.26 (30.36)
 10 Niki Dahl                 SO Lindenwood-OZ        1:59.62    1:58.83 A-NA   
              26.81       56.79 (29.98)     1:27.61 (30.82)     1:58.83 (31.22)
 11 Daniela Davila Gallego    SO Lindenwood-OZ        1:58.76    1:59.45 A-NA   
              27.82       57.91 (30.09)     1:28.99 (31.08)     1:59.45 (30.46)
 12 Sarah Catherine Murphy    FR BSC-SE               2:01.97    2:01.06 A-NA   
              27.48       57.97 (30.49)     1:29.83 (31.86)     2:01.06 (31.23)
 13 Michal Talley             FR LU-BV-IL             2:01.38    2:01.81 A-NA   
              28.29       58.85 (30.56)     1:30.44 (31.59)     2:01.81 (31.37)
 14 Emma Gladstone            FR BSC-SE               2:06.02    2:03.32 B-NA   
              28.36       59.32 (30.96)     1:31.57 (32.25)     2:03.32 (31.75)
 15 Hannah Finchamp           FR Lindenwood-OZ        2:04.59    2:06.30 B-NA   
              28.92     1:00.69 (31.77)     1:33.52 (32.83)     2:06.30 (32.78)
 16 Olivia Brandt             FR LU-BV-IL             2:12.86    2:11.97        
              29.03     1:02.44 (33.41)     1:37.41 (34.97)     2:11.97 (34.56)
C - Final
 17 Tanner Prevost            SO BSC-SE               2:16.64    2:07.45        
              30.01     1:02.02 (32.01)     1:34.85 (32.83)     2:07.45 (32.60)
 18 Kate Hilmes               SO LU-BV-IL             2:18.59    2:15.41        
              29.78     1:03.63 (33.85)     1:39.26 (35.63)     2:15.41 (36.15)
 19 Valarie Malasovich        FR Delta-MS             2:21.17    2:21.21        
              31.35     1:06.26 (34.91)     1:43.35 (37.09)     2:21.21 (37.86)
 20 Danielle Wildermuth       JR LU-BV-IL             2:49.91    2:45.80        
              35.81     1:16.96 (41.15)     2:01.31 (44.35)     2:45.80 (44.49)
Preliminaries
  5 Lena Kirchner             SO Lindenwood-OZ        1:54.56                   
 20 Danielle Signaigo         FR LU-BV-IL             2:19.12                   
 
Event 24  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 NCAA D2 Rec: % 1:34.21   3/14/2014 Matthew Josa, Queens (NC)                  
DSU Pool Rec: # 1:37.52   2/16/2013 Arthur Dilman, DU                          
                1:36.61  A-D2 NCAA - Automatic Cut
                1:37.23  A-D3 NCAA - Automatic Cut
                1:39.09  WINT US Winter Nationals
                1:41.44  B-D2 NCAA Consideration
                1:48.54  A-NA NAIA - Automatic Cut
                1:51.80  B-NA NAIA - Consideration
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Drew Priede               SO BSC-SE               1:42.20    1:41.06 B-D2   
              23.77       49.35 (25.58)     1:14.86 (25.51)     1:41.06 (26.20)
  2 Michal Szczukowski        FR Lindenwood-OZ        1:42.82    1:41.80 A-NA   
              23.40       49.31 (25.91)     1:15.19 (25.88)     1:41.80 (26.61)
  3 Wil Cushman               SO BSC-SE               1:42.38    1:41.84 A-NA   
              24.38       50.08 (25.70)     1:15.96 (25.88)     1:41.84 (25.88)
  4 Mike Nikolic              SO Delta-MS             1:46.54    1:42.22 A-NA   
              23.68       49.93 (26.25)     1:15.83 (25.90)     1:42.22 (26.39)
  5 Nick Zorn                 JR Delta-MS             1:45.96    1:43.10 A-NA   
              23.28       49.19 (25.91)     1:16.40 (27.21)     1:43.10 (26.70)
  6 Sam Stapleton             FR Lindenwood-OZ        1:42.17    1:43.46 A-NA   
              23.54       49.58 (26.04)     1:16.26 (26.68)     1:43.46 (27.20)
  7 Jack Hene                 FR Delta-MS             1:44.25    1:45.52 A-NA   
              24.27       50.70 (26.43)     1:17.81 (27.11)     1:45.52 (27.71)
  8 Bryce Anderson            JR Delta-MS             1:47.03    1:47.18 A-NA   
              24.34       50.94 (26.60)     1:19.06 (28.12)     1:47.18 (28.12)
B - Final
  9 Amal Janabayev            FR LU-BV-IL             1:53.92    1:50.55 B-NA   
              24.77       52.46 (27.69)     1:21.36 (28.90)     1:50.55 (29.19)
 10 Dima Suhushin             JR LU-BV-IL             1:51.73    1:53.61        
              23.66       50.64 (26.98)     1:21.53 (30.89)     1:53.61 (32.08)
 11 Devin Smith               FR LU-BV-IL             2:00.27    2:00.37        
              26.50       56.39 (29.89)     1:28.55 (32.16)     2:00.37 (31.82)
 12 Anthony Melero            FR LU-BV-IL             2:01.31    2:01.06        
              27.51       58.64 (31.13)     1:30.83 (32.19)     2:01.06 (30.23)
Preliminaries
  1 Jakub Jonczyk             FR Lindenwood-OZ        1:37.26                   
  2 Gustavo Silva Santa       SO Lindenwood-OZ        1:37.97                   
  3 Sylwester Borowicz-Skone  SO Lindenwood-OZ        1:41.19                   
  8 Igor Mijatovic            SO Lindenwood-OZ        1:42.91                   
 14 Thomas Berthe             FR LU-BV-IL             1:53.69                   
 18 Brady Whitehouse          FR LU-BV-IL             2:10.74                   
 
Event 25  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 NCAA D2 Rec: % 1:00.66   3/14/2014 Kayla Scott, Wayne State                   
DSU Pool Rec: # 1:02.90   9/20/2013 Kaylin Burchell, BAMA                      
                1:01.80  A-D3 NCAA - Automatic Cut
                1:02.23  A-D2 NCAA - Automatic Cut
                1:04.09  WINT US Winter Nationals
                1:05.34  B-D2 NCAA Consideration
                1:05.49  B-D3 NCAA Consideration
                1:11.39  A-NA NAIA - Automatic Cut
                1:13.53  B-NA NAIA - Consideration
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Ami Tipper                SO Delta-MS             1:08.24    1:04.43 B-D2   
              29.91     1:04.43 (34.52)                                        
  2 Kirsten Stroven           SO Delta-MS             1:06.36    1:06.99 A-NA   
              31.43     1:06.99 (35.56)                                        
  3 Marilyn Rowell            FR BSC-SE               1:08.63    1:08.14 A-NA   
              32.39     1:08.14 (35.75)                                        
  4 Kelsey Nettles            SR Lindenwood-OZ        1:08.96    1:08.70 A-NA   
              32.56     1:08.70 (36.14)                                        
  5 Peyton Langley            SO BSC-SE               1:09.28    1:08.99 A-NA   
              32.33     1:08.99 (36.66)                                        
  6 Bailey Blessing           FR Lindenwood-OZ        1:10.13    1:10.86 A-NA   
              32.59     1:10.86 (38.27)                                        
  7 Carly Breitbarth          FR LU-BV-IL             1:10.13    1:12.20 B-NA   
              33.88     1:12.20 (38.32)                                        
  8 Jenni Moon                FR BSC-SE               1:18.08    1:17.60        
              37.02     1:17.60 (40.58)                                        
B - Final
  9 Gisela Montoya            FR LU-BV-IL             1:20.49    1:18.77        
              36.99     1:18.77 (41.78)                                        
 10 Emily Harris              SO BSC-SE               1:18.66    1:19.23        
              37.11     1:19.23 (42.12)                                        
 11 Bella Dawson              JR LU-BV-IL             1:26.78    1:24.33        
              40.02     1:24.33 (44.31)                                        
 
Event 26  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 NCAA D2 Rec: % 52.43   3/13/2009 Aleksander Hetland, Tampa University         
DSU Pool Rec: # 54.22   2/21/2014 Mateusz Pacholczyk, Lindenwood               
                53.05  A-D2 NCAA - Automatic Cut
                54.46  A-D3 NCAA - Automatic Cut
                55.70  B-D2 NCAA Consideration
                56.79  WINT US Winter Nationals
              1:01.09  A-NA NAIA - Automatic Cut
              1:02.92  B-NA NAIA - Consideration
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Mateusz Pacholczyk        SO Lindenwood-OZ          54.55      54.18#A-D3   
              25.23       54.18 (28.95)                                        
  2 Duncan Bonney             SO BSC-SE                 55.50      54.97 B-D2   
              25.62       54.97 (29.35)                                        
  3 Matteo Fraschi            JR Delta-MS               55.61      55.04 B-D2   
              25.53       55.04 (29.51)                                        
  4 Max Pendall               FR Delta-MS               56.42      56.29 WINT   
              26.16       56.29 (30.13)                                        
  5 Arturs Plots              SR Lindenwood-OZ          56.39      56.32 WINT   
              26.32       56.32 (30.00)                                        
  6 Toby Tombers              SR Delta-MS               57.84      57.47 A-NA   
              26.82       57.47 (30.65)                                        
  7 Caleb Riggs               FR BSC-SE                 58.65      59.16 A-NA   
              28.01       59.16 (31.15)                                        
  8 Stone Strankman           FR BSC-SE                 59.33      59.34 A-NA   
              28.21       59.34 (31.13)                                        
B - Final
  9 Chris Stein               FR Lindenwood-OZ          59.74      58.47 A-NA   
              27.96       58.47 (30.51)                                        
 10 Brady Coleman             FR BSC-SE               1:00.35    1:00.02 A-NA   
              28.49     1:00.02 (31.53)                                        
 11 Jake Davies               FR LU-BV-IL             1:01.17    1:00.06 A-NA   
              28.02     1:00.06 (32.04)                                        
 12 Laban Jamar               FR LU-BV-IL             1:02.91    1:03.04        
              29.48     1:03.04 (33.56)                                        
 13 Drew Lucore               FR BSC-SE               1:05.36    1:03.69        
              29.81     1:03.69 (33.88)                                        
 14 Brady Whitehouse          FR LU-BV-IL             1:10.89    1:07.28        
              31.29     1:07.28 (35.99)                                        
 15 Elon Bush                 FR LU-BV-IL             1:08.10    1:09.24        
              31.73     1:09.24 (37.51)                                        
Preliminaries
  7 Cody Lavoie               FR Delta-MS               58.05                   
 
Event 27  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 NCAA D2 Rec: % 52.45   3/14/2014 Mary Hanson, Cal Bakersfield                 
DSU Pool Rec: # 54.88   2/21/2014 Anastasia Klyarovskaya, DELTA                
                54.36  A-D3 NCAA - Automatic Cut
                54.69  A-D2 NCAA - Automatic Cut
                56.49  WINT US Winter Nationals
                57.43  B-D2 NCAA Consideration
                57.59  B-D3 NCAA Consideration
              1:02.69  A-NA NAIA - Automatic Cut
              1:04.57  B-NA NAIA - Consideration
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Anastasia Klyarovskaya    SO Delta-MS               55.19      55.06 WINT   
              27.38       55.06 (27.68)                                        
  2 Jocelyn Woo               SO Lindenwood-OZ          58.25      57.35 B-D2   
              27.41       57.35 (29.94)                                        
  3 Hristina Krasteva         FR LU-BV-IL               59.91      59.45 A-NA   
              29.19       59.45 (30.26)                                        
  4 Elise Defabio             FR Lindenwood-OZ          58.94      59.98 A-NA   
              29.12       59.98 (30.86)                                        
  5 Erica Dekle               FR BSC-SE               1:02.12    1:03.04 B-NA   
              30.18     1:03.04 (32.86)                                        
  6 Hailey Morris             SO BSC-SE               1:04.67    1:05.80        
              31.65     1:05.80 (34.15)                                        
  7 Danielle Dugas            JR Delta-MS             1:05.34    1:08.75        
              33.99     1:08.75 (34.76)                                        
  8 Olivia Brandt             FR LU-BV-IL             1:10.05    1:10.87        
              33.73     1:10.87 (37.14)                                        
B - Final
  9 Kate Hilmes               SO LU-BV-IL             1:10.17    1:10.68        
              33.59     1:10.68 (37.09)                                        
Preliminaries
  7 Chloe Bennett             SO Delta-MS             1:05.19                   
 
Event 28  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 NCAA D2 Rec: % 46.99   3/15/2012 Oscar Pereiro, Bridgeport                    
DSU Pool Rec: # 48.52   2/14/2013 Karl Richard-Hennebach, DELTA                
                47.92  A-D2 NCAA - Automatic Cut
                48.00  A-D3 NCAA - Automatic Cut
                50.32  B-D2 NCAA Consideration
                50.49  WINT US Winter Nationals
                55.19  A-NA NAIA - Automatic Cut
                56.85  B-NA NAIA - Consideration
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Jakub Jonczyk             FR Lindenwood-OZ          51.44      47.28#A-D2   
              23.05       47.28 (24.23)                                        
  2 Serghei Golban            FR Lindenwood-OZ          50.57      47.74#A-D2   
              22.80       47.74 (24.94)                                        
  3 Edgar Sokolovich          FR Delta-MS               53.01      52.74 A-NA   
              25.67       52.74 (27.07)                                        
  4 Sebastian Wegner          FR LU-BV-IL               53.92      52.92 A-NA   
              26.18       52.92 (26.74)                                        
  5 Andreas Meuser            JR Delta-MS               52.17      52.94 A-NA   
              25.84       52.94 (27.10)                                        
  6 Scott Taylor              FR BSC-SE                 53.73      52.98 A-NA   
              25.80       52.98 (27.18)                                        
  7 Wil Barton                FR BSC-SE                 53.35      53.12 A-NA   
              25.84       53.12 (27.28)                                        
  8 Blake Logan               FR Lindenwood-OZ          53.59      54.70 A-NA   
              26.19       54.70 (28.51)                                        
B - Final
  9 Sebastian Bohm            FR LU-BV-IL               54.25      54.15 A-NA   
              26.32       54.15 (27.83)                                        
 10 Andrew Maley              JR BSC-SE                 54.87      54.63 A-NA   
              26.30       54.63 (28.33)                                        
 11 Chilly Davis              FR BSC-SE                 56.93      57.08        
              27.62       57.08 (29.46)                                        
 12 Jesse Blackwell           FR LU-BV-IL               56.60      57.24        
              28.13       57.24 (29.11)                                        
 13 Thomas Berthe             FR LU-BV-IL             1:01.95      59.60        
              28.71       59.60 (30.89)                                        
 14 Jesse Ramirez             FR LU-BV-IL             1:01.86    1:03.81        
              30.41     1:03.81 (33.40)                                        
 15 Devin Smith               FR LU-BV-IL             1:05.92    1:06.42        
              31.63     1:06.42 (34.79)                                        
 16 Anthony Melero            FR LU-BV-IL             1:10.83    1:10.22        
              34.68     1:10.22 (35.54)                                        
Preliminaries
  1 Yvan Nys                  SR Delta-MS               48.97                   
 
Event 29  Women 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 NCAA D2 Rec: % 7:20.08   3/14/2014 Drury University, Drury University         
                         T Andews, K Gieseke, L Reed, S Pullen             
DSU Pool Rec: # 7:30.73  12/15/2013 Delta State University, DELTA              
                         D Meerholz, A Klyarovskaya, M Torres, M Tombers   
                7:18.99  WINT US Winter Nationals
                7:24.42  A-D2 NCAA - Automatic Cut
                7:41.88  B-D3 NCAA Consideration
                7:46.64  B-D2 NCAA Consideration
                9:11.68  A-NA NAIA - Automatic Cut
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lindenwood University-OZ  'A'                     7:41.35    7:33.01 B-D3   
     1) Audra Thornton JR               2) Bethany Steffes SO             
     3) Alecia McGillivray SO           4) Maike Tweesmann SR             
              27.35       56.39 (56.39)   1:25.63 (1:25.63)   1:54.55 (1:54.55)
        2:20.80 (26.25)     2:50.03 (55.48)   3:19.78 (1:25.23)   3:48.41 (1:53.86)
        4:14.25 (25.84)     4:42.75 (54.34)   5:11.31 (1:22.90)   5:39.52 (1:51.11)
        6:05.05 (25.53)     6:33.60 (54.08)   7:03.32 (1:23.80)   7:33.01 (1:53.49)
  2 Delta State University-MS  'A'                    7:30.73    7:39.25 B-D3   
     1) Anastasia Klyarovskaya SO       2) Dani Meerholz SR               
     3) Chloe Bennett SO                4) Melanie Tombers SO             
              27.16       57.06 (57.06)   1:27.74 (1:27.74)   1:57.83 (1:57.83)
        2:23.86 (26.03)     2:52.81 (54.98)   3:22.26 (1:24.43)   3:51.57 (1:53.74)
        4:17.31 (25.74)     4:46.14 (54.57)   5:15.52 (1:23.95)   5:45.69 (1:54.12)
        6:11.99 (26.30)     6:40.93 (55.24)   7:10.41 (1:24.72)   7:39.25 (1:53.56)
  3 Lindenwood University-OZ  'B'                     7:50.48    7:54.30 A-NA   
     1) Hannah Vinyard SO               2) Lena Kirchner SO               
     3) Trisha Ishikawa JR              4) Niki Dahl SO                   
              27.09       56.27 (56.27)   1:26.12 (1:26.12)   1:55.32 (1:55.32)
        2:22.58 (27.26)     2:52.77 (57.45)   3:23.25 (1:27.93)   3:53.17 (1:57.85)
        4:20.77 (27.60)     4:51.39 (58.22)   5:22.77 (1:29.60)   5:53.67 (2:00.50)
        6:20.48 (26.81)     6:50.60 (56.93)   7:22.14 (1:28.47)   7:54.30 (2:00.63)
  4 Delta State University-MS  'B'                    7:37.81    8:04.91 A-NA   
     1) Hannah Core JR                  2) Gabby Core SO                  
     3) Hannah Williams SR              4) Kris Parsons SO                
              27.29       56.91 (56.91)   1:26.69 (1:26.69)   1:55.86 (1:55.86)
        2:22.02 (26.16)     2:51.70 (55.84)   3:22.59 (1:26.73)   3:53.33 (1:57.47)
        4:21.94 (28.61)   4:53.74 (1:00.41)   5:26.88 (1:33.55)   6:00.22 (2:06.89)
        6:28.53 (28.31)   7:00.48 (1:00.26)   7:32.75 (1:32.53)   8:04.91 (2:04.69)
  5 Birmingham-Southern College-SE  'A'               7:56.86    8:05.31 A-NA   
     1) Kristen Stempak SO              2) Sarah Catherine Murphy FR      
     3) Lauren Kinsey SO                4) Molly Waddell SO               
              27.67       58.43 (58.43)   1:29.94 (1:29.94)   2:01.39 (2:01.39)
        2:18.25 (16.86)     2:59.65 (58.26)   3:32.13 (1:30.74)   4:04.32 (2:02.93)
        4:32.41 (28.09)     5:03.99 (59.67)   5:36.21 (1:31.89)   6:07.93 (2:03.61)
        6:34.45 (26.52)     7:03.47 (55.54)   7:34.09 (1:26.16)   8:05.31 (1:57.38)
  6 Birmingham-Southern College-SE  'B'               8:31.03    8:39.15 A-NA   
     1) Lauren Robertson SO             2) Marilyn Rowell FR              
     3) Erica Dekle FR                  4) Jordan Ames FR                 
              27.82       58.19 (58.19)   1:30.04 (1:30.04)   2:01.85 (2:01.85)
        2:18.82 (16.97)   3:02.71 (1:00.86)   3:36.52 (1:34.67)   4:23.81 (2:21.96)
        5:09.14 (45.33)   5:42.70 (1:18.89)   6:17.55 (1:53.74)   6:44.05 (2:20.24)
        7:16.44 (32.39)   7:49.78 (1:05.73)   8:23.27 (1:39.22)   8:39.15 (1:55.10)
  7 Lindenwood U- Belleville-IL  'A'                  8:49.37    8:51.68 A-NA   
     1) Danielle Signaigo FR            2) Gisela Montoya FR              
     3) Olivia Brandt FR                4) Michal Talley FR               
              30.18   1:04.97 (1:04.97)   1:42.18 (1:42.18)   2:18.10 (2:18.10)
        2:47.40 (29.30)   3:20.86 (1:02.76)   3:55.95 (1:37.85)   4:30.08 (2:11.98)
        4:59.23 (29.15)   5:33.95 (1:03.87)   6:10.11 (1:40.03)   6:46.11 (2:16.03)
        7:14.56 (28.45)     7:45.90 (59.79)   8:19.27 (1:33.16)   8:51.68 (2:05.57)
 
Event 30  Men 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 NCAA D2 Rec: % 6:27.73   3/16/2012 Florida Southern, Florida Southern         
                         J. Halfacre, L. Rojas, A. Gutierrez, S. Swan      
DSU Pool Rec: # 6:36.49  12/15/2014 Lindenwood University, Lindenwood          
                         G Silva Santa, I Akmentins, C Friedhoff, R Paknys 
                6:30.57  A-D2 NCAA - Automatic Cut
                6:41.29  WINT US Winter Nationals
                6:50.10  B-D2 NCAA Consideration
                6:50.23  B-D3 NCAA Consideration
                7:48.03  A-NA NAIA - Automatic Cut
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lindenwood University-OZ  'A'                     6:40.78    6:35.06#WINT   
     1) Felix Eigel SO                  2) Sylwester Borowicz-Skoneczny SO
     3) Jakub Jonczyk FR                4) Gustavo Silva Santa SO         
              22.92       48.08 (48.08)   1:14.01 (1:14.01)   1:40.15 (1:40.15)
        2:03.20 (23.05)     2:28.63 (48.48)   2:54.38 (1:14.23)   3:20.00 (1:39.85)
        3:41.38 (21.38)     4:05.88 (45.88)   4:32.05 (1:12.05)   4:56.74 (1:36.74)
        5:19.00 (22.26)     5:43.62 (46.88)   6:09.10 (1:12.36)   6:35.06 (1:38.32)
  2 Delta State University-MS  'A'                    6:40.12    6:36.27#WINT   
     1) Yvan Nys SR                     2) Fabrice Wendel SO              
     3) Vlad Zinca SR                   4) Matteo Fraschi JR              
              23.61       48.82 (48.82)   1:14.35 (1:14.35)   1:39.96 (1:39.96)
        2:02.00 (22.04)     2:27.08 (47.12)   2:53.23 (1:13.27)   3:19.10 (1:39.14)
        3:41.50 (22.40)     4:06.74 (47.64)   4:32.06 (1:12.96)   4:57.31 (1:38.21)
        5:19.43 (22.12)     5:44.34 (47.03)   6:09.86 (1:12.55)   6:36.27 (1:38.96)
  3 Birmingham-Southern College-SE  'A'               6:50.61    6:48.00 B-D2   
     1) Duncan Bonney SO                2) Wil Cushman SO                 
     3) Wil Barton FR                   4) Drew Priede SO                 
              23.33       48.99 (48.99)   1:15.06 (1:15.06)   1:40.87 (1:40.87)
        2:04.82 (23.95)     2:30.79 (49.92)   2:56.82 (1:15.95)   3:22.77 (1:41.90)
        3:46.39 (23.62)     4:12.25 (49.48)   4:39.06 (1:16.29)   5:06.15 (1:43.38)
        5:29.53 (23.38)     5:55.75 (49.60)   6:22.23 (1:16.08)   6:48.00 (1:41.85)
  4 Delta State University-MS  'B'                    6:55.17    6:54.94 A-NA   
     1) Cody Lavoie FR                  2) Max Pendall FR                 
     3) Nick Zorn JR                    4) Mike Nikolic SO                
              23.33       49.10 (49.10)   1:16.12 (1:16.12)   1:43.33 (1:43.33)
        2:05.91 (22.58)     2:32.85 (49.52)   3:01.27 (1:17.94)   3:29.01 (1:45.68)
        3:52.27 (23.26)     4:19.14 (50.13)   4:46.75 (1:17.74)   5:12.69 (1:43.68)
        5:35.98 (23.29)     6:02.91 (50.22)   6:29.21 (1:16.52)   6:54.94 (1:42.25)
  5 Lindenwood University-OZ  'B'                     6:48.75    6:57.72 A-NA   
     1) Michal Szczukowski FR           2) Sam Stapleton FR               
     3) Joey Martin SO                  4) Ilan Brunfman SO               
              22.95       49.28 (49.28)   1:16.76 (1:16.76)   1:43.23 (1:43.23)
        2:07.72 (24.49)     2:34.58 (51.35)   3:02.50 (1:19.27)   3:30.32 (1:47.09)
        3:53.11 (22.79)     4:18.96 (48.64)   4:46.11 (1:15.79)   5:13.32 (1:43.00)
        5:37.32 (24.00)     6:04.01 (50.69)   6:30.95 (1:17.63)   6:57.72 (1:44.40)
  6 Birmingham-Southern College-SE  'B'               7:37.19    7:08.60 A-NA   
     1) Matthew Gonzalez SO             2) Luke Huffstutler FR            
     3) Scott Taylor FR                 4) David Lutomski JR              
              24.65       51.76 (51.76)   1:19.44 (1:19.44)   1:46.78 (1:46.78)
        2:10.65 (23.87)     2:37.79 (51.01)   3:05.10 (1:18.32)   3:32.73 (1:45.95)
        3:57.39 (24.66)     4:25.12 (52.39)   4:53.12 (1:20.39)   5:20.34 (1:47.61)
        5:43.63 (23.29)     6:10.42 (50.08)   6:39.27 (1:18.93)   7:08.60 (1:48.26)
  7 Lindenwood U- Belleville-IL  'A'                  7:28.52    7:21.83 A-NA   
     1) Dima Suhushin JR                2) Amal Janabayev FR              
     3) Jesse Blackwell FR              4) Sebastian Wegner FR            
              24.93       52.38 (52.38)   1:20.61 (1:20.61)   1:49.24 (1:49.24)
        2:14.16 (24.92)     2:42.64 (53.40)   3:11.96 (1:22.72)   3:41.24 (1:52.00)
        4:06.62 (25.38)     4:34.51 (53.27)   5:03.53 (1:22.29)   5:32.57 (1:51.33)
        5:57.02 (24.45)     6:24.82 (52.25)   6:53.70 (1:21.13)   7:21.83 (1:49.26)
  8 Lindenwood U- Belleville-IL  'B'                  8:31.10    7:53.29        
     1) Jake Davies FR                  2) Jesse Ramirez FR               
     3) Devin Smith FR                  4) Anthony Melero FR              
              24.85       51.60 (51.60)   1:19.97 (1:19.97)   1:48.85 (1:48.85)
        2:14.38 (25.53)     2:46.16 (57.31)   3:18.98 (1:30.13)   3:51.08 (2:02.23)
        4:17.36 (26.28)     4:47.91 (56.83)   5:20.63 (1:29.55)   5:52.92 (2:01.84)
        6:19.94 (27.02)     6:50.77 (57.85)   7:22.48 (1:29.56)   7:53.29 (2:00.37)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 30                    
 
  1. Lindenwood University               831   2. Delta State University              746
  3. Birmingham-Southern College         538   4. Lindenwood U- Belleville            270
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 30                     
 
  1. Lindenwood University               862   2. Delta State University              786
  3. Birmingham-Southern College         494   4. Lindenwood U- Belleville            312